26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, що на Київщині, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи та медичних працівників, багато з яких заплатили за це власним життями і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну й світ від радіаційного забруднення. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
Події понад 34-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. І наша задача – допомогти і підтримати у вирішенні проблем тих, хто втратив здоров’я на ліквідації цієї аварії.
На сьогодні на обліку в департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради на обліку перебуває 2 516 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС: ліквідаторів та потерпілих, 1-ї, 2-ї та 3-ї категорій.
Департамент постійно співпрацює з громадськими організаціями, які опікуються відповідною категорією мешканців громади (Сумська міська громадська організація «Чорнобиль – Суми», Сумська міська громадська організація «Союз. Чорнобиль. Україна», Сумська обласна громадська організація «Спілка інвалідів «Чорнобиль» управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області, Сумський міський осередок Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України»). На зустрічах та засіданнях обговорюються найбільш актуальні питання соцзахисту «чорнобильців», пропозиції до програм територіальної громади, зокрема до програми «Милосердя», в рамках якої кожного року передбачаються кошти для надання додаткових пільг та допомог.
Так, на 2020 рік із бюджету територіальної громади виділено 1,5 млн. гривень, завдяки чому:
– 655 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, отримали разову матеріальну допомогу в розмірі 1 100 гривень (722,9 тис. гривень);
– 1 042 особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, отримали по 500 гривень матеріальної допомоги (521,1 тис. гривень).
32 «чорнобильцям» 1-ї категорії, які мають І групу інвалідності, До Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф виплачена матеріальна допомога в розмірі 500 гривень (16 тис. гривень).
До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (14 грудня) матеріальну допомогу отримають 46 учасників ліквідації наслідків аварії, які не мають статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни, на що буде виділено 23 тис. гривень. Розмір допомоги також складає 500 гривень кожному.
77 «чорнобильцям» відшкодовано вартість проїзду на суму 63,8 тис. гривень.
На обліку з питання санаторно-курортного лікування перебувало 209 «чорнобильців» 1-ї категорії. Але в зв’язку з запровадженням карантинних заходів цього року 117 осіб відмовилися від оздоровлення. Щодо оздоровлення 87 осіб із санаторно-курортними закладами було укладено договори на суму майже 700 тис. гривень.
95 осіб, які звернулися за отриманням компенсації замість санаторно-курортних путівок, отримали таку компенсацію на суму близько 55 тис. гривень (розмір компенсації – 573 гривні).
Впродовж 2020 року департаментом проведено виплати різного виду державних допомог та компенсацій на загальну суму 7,1 млн. гривень, а саме: пільгове забезпечення продуктами, компенсація за шкоду здоров’ю особам з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, сім’ям за втрату годувальника, а також щорічної допомоги на оздоровлення, доплата за роботу на радіоактивно забруднених територіях, збереження зарплати при переведенні на нижче оплачувану роботу та в зв’язку з відселенням, виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки.
За рахунок коштів обласного бюджету 266 осіб безоплатно отримали лікарські засоби на суму 498,4 тис. гривень.