м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Соціальні послуги

Процес надання соціальних послуг організаціями державної (комунальної) та недержавної форми власності регламентується основним нормативним документом Законом України «Про соціальні послуги»
(№ 2671 нова редакція набрала чинності з 01.01.2020).

Відповідно до вимог Закону соціальні послуги надаються особам, які належать до вразливих груп населення, а також перебувають у складних життєвих обставинах, за результатами оцінювання індивідуальних потреб особи.

У Законі визначені поняття «базові соціальні послуги», надання яких гарантується місцевими адміністраціями, виконавчими органами міських рад, міст обласного значення, а також виконавчими органами об’єднаних громад.

Закон вводить новий термін «система надання соціальних послуг», яка об’єднує суб’єктів, що формують державну політику з питань надання соціальних послуг. До неї належать уповноважені органи, надавачі, отримувачі соціальних послуг, професійні об’єднання працівників системи надання соціальних послуг і об’єднання отримувачів соціальних послуг. Також до цієї діяльності можуть залучатись і волонтери.

Законом визначено, що кожна соціальна послуга матиме свій державний стандарт, який затверджується Міністерством соціальної політики.

Перелік затверджених державних стандартів базових соціальних послуг:

Догляд вдома

Денний догляд

Підтримане проживання

Соціальна адаптація

Соціальна інтеграція, реінтеграція

Надання притулку

Екстренне (кризове) втручання

Консультування

Представництво інтересів

Посередництво (медіація)

Соціальна профілактика

Соціальні послуги з інформування, консультування, надання притулку, представництво інтересів, сурдоперекладу, тифлосурдоперекладу, а також соціальні послуги, що надають екстрено, надаються за рахунок бюджетних коштів.

Водночас іншим категоріям осіб соціальні послуги надаються з установленням диференційованої плати, якщо їх дохід – у межах від двох до чотирьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб. Повною сплата за соціальні послуги буде для тих категорій осіб, дохід яких перевищує чотири прожиткові мінімуми.

Визначення потреб особи/сім’ї у соціальних послугах здійснюється не менше одного разу на три роки шляхом збирання, узагальнення та аналізу інформації, у тому числі з урахуванням статі, віку та місця проживання.

Оцінювання потреб особи у соціальних послугах здійснюють фахівець із соціальної роботи, соціальний працівник. У разі необхідності до оцінювання залучаються медичні, педагогічні працівники, психологи, реабілітологи та ерготерапевти.

Законом також запроваджується Реєстр соціальних послуг. Він складається з розділів про надавачів соціальних послуг, про фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, а також про отримувачів соцпослуг. Дані про отримувачів і надавачів соцпослуг зберігаються у Реєстрі протягом трьох років після завершення отримання або надання ними соціальних послуг.