м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Організація надання соціальних послуг

Бланк заяви про надання соціальних послуг

Інформація щодо забезпечення потреби в соціальних послугах на території Сумської міської територіальної громади в 2020 році

Питання забезпечення своєчасного і якісного надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги в розв’язанні їхніх життєвих проблем, є одним із пріоритетних напрямків роботи департаменту.

Із метою задоволення потреб Сумської міської територіальної громади в соціальних послугах діють:

– цільова програма «Соціальні служби готові прийти на допомогу»;

– програма «Милосердя»;

– комплексна програма «Освіта».

         У ході аналізу, проведеного в січні – березні 2020 року на виконання Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.01.2014 № 28, було встановлено, що в 2020 році 12161 мешканець Сумської міської територіальної громади потребують надання різних видів соціальних послуг, зокрема:

– 3244 послуги догляду (26,6 %), з них 1626 послуг по догляду вдома (13 %);

– 1296 послуг соціальної інтеграції і реінтеграції (13,3 %);

– 455 послуг паліативного догляду (3,7 %);

– 1304 послуги соціальної адаптації (10,7 %);

– 2148 послуг консультування (17,6 %);

– 587 послуг соціального супроводу/патронажу (4,8 %);

– 735 послуг соціальної реабілітації (6,4 %);

– 611 послуг влаштування до сімейних форм виховання (5 %)

– 379 послуг із соціального супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці (3 %)

– 1402 інші послуги (11,5%).

Із загальної чисельності потребуючих 10332 особи (або 85%) фактично отримують необхідні соціальні послуги, 1829 осіб (або 15 %) є потенційними їх отримувачами. Слід зазначити, що 1161 соба із числа потребуючих (9,5%) – особи з інвалідністю по слуху, які не мають можливості отримувати соціальні полуги через відсутність перекладачів жестовою мовою. Після затвердження державного стандарту перекладу жестовою мовою, буде опрацьовано питання щодо запровадження зазначеної послуги та організовано в подальшому отримання інших сціальних послуг зазначеною категорією осіб.

Визначення потреб населення у соціальних послугах проводиться у декілька етапів (первинне визначення потреб, визначення індивідуальних потреб населення у соціальних послугах шляхом визначення потреб потенційних отримувачів та задоволеності наявними соціальними послугами, підсумковий аналіз даних, отриманих в процесі визначення потреб, визначення стратегічних пріоритетів, планування заходів для розвитку й оптимізації системи надання соціальних послуг).

Протягом 2019 року соціальну послугу догляду вдома отримали  1002 особи похилого віку та особи з інвалідністю, послугу соціальної адаптації – 814 осіб, послуги з соціальної інтеграції та реінтеграції – 170 осіб. Майже 5 тисячам мешканців Сумської ОТГ надаються послуги консультування, посередництва, соціального супроводу (структурними підрозділами Сумської міської ради, комунальними установами і громадськими організаціями).

Із метою задоволення потреб Сумської міської об’єднаної територіальної громади у соціальних послугах діють:

– цільова програма «Соціальні служби готові прийти на допомогу»;

– програма «Милосердя»;

– комплексна програма «Освіта».

Територіальним центром додатково проведено 482 обстеження матеріально-побутових умов проживання непрацездатних громадян, за результатами яких взято на обслуговування структурними підрозділами територіального центру 419 чол. Із метою перевірки якості надання соціальної послуги догляду вдома здійснено 200 обстежень умов проживання отримувачів соціальних послуг.

Крім того, на базі територіального центру організовано роботу служби термінової соціальної допомоги людям, що її потребують (потреби визначаються за дзвінком по телефону). У 2019 році надано допомоги 116 пенсіонерам Сумської ОТГ.

На виконання вимог наказу Міністерства соціальної політики України від 25.08.2011  № 326 «Про впровадження соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» з 01.10.2011 при територіальному центрі функціонує «Університет третього віку». Зважаючи на потреби слухачів, створено 11 факультетів: мистецький; правовий; основ медицини, здорового способу   життя;   сучасних   технологій;  геронтопсихології;  народознавства  і фольклору; садівництва та огородництва; національної та сучасної вишивки; група здоров’я, вивчення англійської мови, віртуальний туризм.

Навчання проводиться безоплатно, до викладання залучаються найбільш досвідчені спеціалісти галузей охорони здоров’я, соціального захисту населення, Пенсійного фонду України, правоохоронних органів, юстиції та нотаріату.

Слухачі Університету – 476 мешканців Сумської ОТГ віком 55 років і старше. На літній період, за проханням «студентів», продовжено заняття в групі здоров’я.

З метою визначення аспектів для створення умов щодо активізації особистого потенціалу людей старшого віку, стимулювання до їх економічної та соціальної активності, залучення до нових сфер діяльності, впровадження передового досвіду інших країн у відповідній галузі територіальним центром розроблений соціальний проєкт «Активне довголіття», що передбачає виконання поставлених стратегічних цілей.

В рамках реалізації зазначеного проєкту у 2019 році на міському рівні проведено: конференцію «Освітні стратегічні практики Університетів третього віку» з залученням спікерів та тренерів громадської організації «Асоціація університетів третього віку «КЛЕПСИДРА»;  конкурс «Міс елегантний вік»; фестиваль для літніх людей «Золотий вік – вік активного довголіття».

Для реалізації зазначеного проєкту передбачені видатки в програмі Сумської міської об’єднаної територіальної громади «Милосердя» на 2020 рік.

Територіальний центр надає транспортну послугу «Соціальне таксі» з перевезення осіб, які самостійно не пересуваються або пересуваються за допомогою милиць, палиць, візків та інших технічних засобів реабілітації, а саме: дітей з інвалідністю з захворюванням на ДЦП, онкозахворюванням, учасників війни та одиноких непрацездатних громадян без урахування групи інвалідності, осіб з інвалідністю ІІ групи, які мають захворювання на ДЦП. За звітний період транспортною послугою «Соціальне таксі» скористалося 138 осіб. На постійній основі здійснюється підвезення 19 осіб з інвалідністю до лікувального закладу для проходження гемодіалізу.

Основною метою діяльності комунальної установи «Центр учасників бойових дій» Сумської міської ради (далі – Центр УБД) є профілактика, подолання та мінімізація наслідків складних життєвих обставин, реалізація соціальних, медичних, психологічних заходів відновлювального характеру, усунення чи максимально можлива компенсація обмежень життєдіяльності, відновлення здоров’я отримувачів послуг.

У 2019 році розширено повноваження Центру УБД, а саме доповнено перелік категорій осіб, які мають право на безоплатне отримання послуг (учасники бойових дій, особи, які працюють на підприємствах, в установах чи організаціях різної форми власності і сплачують податок з доходів фізичних осіб до бюджету громади; добровольці; постраждалі учасники Революції Гідності; волонтери, які добровільно надавали волонтерську допомогу і брали участь у забезпеченні  проведення  антитерористичної  операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (далі – зона АТО/ООС).

У 2019 році до Центру УБД звернулося 1522 захисників України та членів їх сімей, отримавши 26 822 послуги у відділеннях установи. Зареєструвалося в Центрі УБД та отримали послуги 417 осіб, у тому числі  16 осіб з розширеного переліку (1 учасник  Революції Гідності; 1 волонтер; 5 добровольців; 9 захисників України, які працюють на підприємствах Сумської міської об’єднаної територіальної громади, але місце проживання яких не зареєстровано в територіальних межах громади).

На базі установи розпочато роботу підрозділу управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми», спеціалісти якого надають допомогу громадянам за наступними напрямками: вирішення архітектурних та земельних питань, отримання дозвільних документів, реєстрація нерухомого майна, реєстрація підприємницької діяльності, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання, видача довідок про склад сім’ї. Протягом 2019 року до цього підрозділу звернулося 375 осіб, отримавши 396 послуг.

Для реалізації завдань Центру УБД, залучається волонтерська допомога, а саме:

– започатковано проєкт «Школа юної леді» для дітей захисників України;

– триває психологічний проєкт на базі 15 окремого мотопіхотного батальйону під назвою «Коли серце кличе на передову» для учасників бойових дій, що повернулися з зони АТО/ООС;

– організовані спортивні заняття для дітей з «Панкратіону», «Йоги».

Для забезпечення повноцінної роботи відділення реабілітації придбано фізіотерапевтичний комплекс ВТL-6000 (Лімфодренаж), апарат імпульсний магнітним полем для проведення електролікувальних процедур, спортивне обладнання.

Організовано безкоштовне відвідування захисниками України занять із тенісу в комунальному підприємстві «Муніципальний спортивний клуб «Тенісна Академія» Сумської міської ради в парку ім. І.М. Кожедуба.

Центром реінтеграції бездомних осіб (надалі – Центр) протягом 2019 року прийнято 1 296 відвідувачів, із них взято на обслуговування 170 осіб  (53 чол. звернулося вперше), серед яких 8 осіб, звільнених з місць позбавлення (обмеження) волі.

Протягом року послугами відділення нічного перебування Центру скористалися 170 осіб відповідної категорії, що пройшли первинний медичний огляд, за результатами якого виявлені 127 випадків різноманітних захворювань, у зв’язку з чим, особам видані направлення на амбулаторне та стаціонарне лікування

Діяльність відділення обліку бездомних осіб направлена на виявлення та ведення обліку бездомних осіб, забезпечення реалізації їх прав на отримання соціальних послуг, передбачених законодавством. Відділенням взято на облік 53 особи, з них 8 осіб зареєстровано за адресою Центру. Знято з обліку 457 осіб. На даний час на обліку перебуває 430 осіб.

Для соціальної інтеграції (реінтеграції) клієнтів Центру надається всебічна допомога у відновленні документів, реєстрації місця проживання.  За звітний період 51 особі відновлено паспорти, надано допомогу в одержанні    довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків 21 особі, виготовлено 73 посвідчення про взяття на облік. За сприянням Центру клієнти отримали 74 інші довідки для надання за місцем вимоги (довідки  про  наявність (відсутність) судимостей, довідки про облік та стаж військової служби з військового комісаріату,  заяви на реєстрацію   місця  проживання  за  адресою Центру, витяги з держреєстрів, довідки з ДРАЦСу, заяви на призначення пенсій та/або соціальної допомоги тощо).

Здійснюються заходи щодо виявлення бездомних осіб, зокрема шляхом соціального патрулювання спільно з представниками управлінь Міністерства надзвичайних ситуацій України та Національної поліції України За звітний період проведено 71 рейд соціального патруля. Виявлено 72 бездомні особи, з якими проведено бесіди стосовно запобігання бездомності та запропоновано скористатися послугами Центру (56 осіб звернулося до Центру).

9 бездомних осіб одержали путівки до інтернатних установ. За сприянням Центру 4 особам проведено встановлення та переосвідчення групи інвалідності, що в подальшому дало змогу  оформити пенсію по інвалідності та/або відповідну соціальну допомогу.

Щодня, з метою навчання та розвитку трудових і соціальних навичок  4-5 мешканців Центру залучаються до робіт із благоустрою території та прибирання приміщень відділення нічного  перебування.

Протягом 2019 року на обліку у Сумському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебувало 333 сім´ї, у яких виховується  542 дитини, що опинилися у складних життєвих обставинах. Отримали соціальні послуги 625 сімей, у яких виховується 748 дітей, у тому числі під соціальним супроводом перебували 93 сім´ї, як такі, що опинилась у складних життєвих обставинах.

Працівниками Сумського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було здійснено 382 обстеження  сімей,  яким  була  призначена допомога при народженні дитини, які проводяться з метою контролю за цільовим використанням бюджетних коштів, із них 6 сім´ям припинено виплату допомоги в зв’язку з нецільовим використанням коштів.

Основним із завдань управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради (далі – Служба) є: реалізація на території Сумської ОТГ  державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидія домашньому насильству, жорстокому поводженню з дітьми та інше.

Службою протягом звітного періоду проведено низку заходів, спрямованих на соціально-правову підтримку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, попередження бездоглядності, безпритульності серед дітей, а саме: організовано наради з патронатними вихователями щодо налагодження взаємовідносин між вихованцями та їх законними представниками; взято участь у засіданні круглого столу за результатами Проєкту «Підвищення обізнаності вразливих дітей та молоді Сумської області щодо безпечної міграції та працевлаштування» (01.02.2019), колегії Мінсоцполітики України на тему «Основні досягнення у соціальній сфері та перспективи розвитку» (28.02.2019), Ради профілактики правопорушень при загальноосвітніх навчальних закладах Сумської міської об’єднаної територіальної громади, відкрито дитячий будинок сімейного типу «Пономарьової-Гмирі» (19.06.2019).

На обліку у Службі перебуває 67 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Протягом 2019 року на облік взято 44 дитини, із них: 38 дітей, які проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 3 дитини – зазнали фізичного насильства в сім’ї, 3 дитини – систематично самовільно залишають місце постійного проживання. Знято з обліку 33 дитини, з них: 4 – у зв’язку зі зміною місця проживання та взяття на облік за новим місцем проживання, 27 – з припиненням підстав узяття дітей на облік, 1 дитина – у зв’язку зі смертю.

У зв’язку із неналежним виконанням батьківських обов’язків по відношенню до дітей, 30 дітей влаштовано до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей області, 10 дітей – до патронатних сімей та 17 дітей доставлено до Сумського обласного спеціалізованого будинку дитини.

З метою контролю за умовами утримання і виховання дітей спеціалістами Служби перевірено умови проживання дітей у 720 сім’ях.

Спеціалістами Служби проводиться роз’яснювальна робота з батьками дітей щодо реалізації їх права на встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

З метою забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами, впровадження інклюзивної освіти управління освіти і науки Сумської міської ради щорічно оновлює банк даних дітей з особливими освітніми потребами, проводить по закладах освіти моніторинг стану здоров’я дітей, вивчає кількість та умови утримання дітей з особливими освітніми потребами.

У межах Сумської міської об’єднаної територіальної громади функціонує 4 спеціальні заклади освіти та 1 заклад комбінованого типу: комунальна установа Сумська спеціальна загальноосвітня школи м. Суми, Сумської області для дітей з інтелектуальними порушеннями; комунальна установа Сумський спеціальний реабілітаційний навчально-виховний    комплекс: «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад № 34» Сумської міської ради для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату та інтелекту; комунальна установа Сумський спеціальний навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад  № 37 «Зірочка» Сумської міської ради для дітей з порушеннями зору; Сумський спеціальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 20 «Посмішка» м. Суми, Сумської області для дітей з порушеннями опорно-рухового   апарату;  Сумський  дошкільний   навчальний  заклад  (ясла-садок) № 21 «Волошка» м. Суми, Сумської області (комбінованого типу) для дітей з порушеннями слуху.

Ці заклади функціонують для задоволення освітніх потреб дітей з порушеннями психофізичного розвитку, у тому числі дітей з інвалідністю.

У закладах дошкільної освіти у спеціальних групах виховується 749 дітей з особливими освітніми потребами, із них 6 осіб – це діти з  інвалідністю;  у  спеціальних   закладах  загальної  середньої  освіти  навчається  650  учнів  з особливими освітніми потребами, із них 196  дітей з інвалідністю.

Відкрито дві спеціальні групи для 24 дітей із затримкою психічного розвитку (ДНЗ № 12) та дві інклюзивні групи для 4 дітей (ДНЗ № 36, НВК № 16).

У спеціальних закладах загальної середньої освіти навчається 262 учні, із них 118 осіб – це діти з інвалідністю (Спеціальна ЗОШ, НВК № 34, НВК  № 37).

У 2019 році індивідуальною формою навчання було охоплено 117 учнів, із них 78 дітей з інвалідністю.

Реалізовуючи права на освіту дітей з особливими освітніми потребами 49 учнів навчалися в 26 інклюзивних класах у ЗОШ №№ 8, 18, 19, ССШ №№ 3, 17, гімназії №1, НВК №16, Піщанській ЗОШ.

До проведення корекційно-розвиткових занять з учнями інклюзивних класів залучені фахівці з відповідною вищою фаховою освітою: логопеди (6 осіб),  дефектологи  (9 осіб),  реабілітологи  (2 особи),  практичні  психологи (14 осіб), які надають послуги з корекції мовлення, розвитку, соціально-побутового орієнтування, ритміки, лікувальної фізкультури.

Для 17 дітей із затримкою психічного розвитку (з яких 5 мають інвалідність) відкрито 2 спеціальних перших класи у ЗОШ № 8, НВК № 16.

Лікувально-профілактичними закладами Сумської ОТГ забезпечений медичний нагляд за хворими, що потребують паліативної допомоги (в тому числі онкологічні хворі), шляхом активного відвідування та виконання призначень лікарів-фахівців. За звітний період у лікувально-профілактичних закладах Сумської ОТГ зареєстровано 455 осіб даної категорії. Цій категорії хворих забезпечується проведення динамічного медичного нагляду, організація лікування (амбулаторного, стаціонарного, в умовах стаціонару вдома).

Хворим, які потребують паліативної допомоги надається психологічна допомога, соціально-медична допомога, організація стаціонарів вдома,  забезпечення засобами по догляду за тяжкохворими.

У неврологічному відділенні  інтенсивної терапії № 2 комунальної установи «Сумська міська клінічна лікарня № 4» для хворих з порушенням кровообігу   мозку  організовані   палати,  де  перепрофільовано  10  ліжок  для надання хоспісної допомоги. Показом для госпіталізації є прогресуючі захворювання на останніх стадіях перебігу, що не піддаються лікуванню, спрямованому на одужання, та супроводжуються хронічним больовим синдромом і значними обмеженнями життєдіяльності.

У травні 2019 року проведено конкурс з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка за рахунок коштів міського бюджету у 2020 році.

Відповідно до Порядку проведення міського конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка з міського бюджету, затвердженого рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 1 (зі змінами), конкурсну пропозицію громадської організації «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас» визнано переможцем конкурсу.

Метою запропонованої програми є надання денного догляду особам з інтелектуальною недостатністю на базі реабілітаційної установи, а також проведення соціальної реабілітації як на базі реабілітаційної установи, так і в домашніх умовах, транспортування, іншого можливого надання соціальних послуг. У 2020 році передбачено фінансування на реалізацію зазначеної програми у розмірі 1 359,9 тис. грн.

У 2019 році дана програма реалізовувалась громадською організацією «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас», та охоплювала соціальними послугами 33 особи з інвалідністю. Для реалізації зазначеної програми з міського бюджету профінансовано 886,5 тис. грн.

Поряд з цим, слід зазначити, що на базі спеціалізованого Центру «Щасливі діти» діти з вадами розвитку та психічними розладами мають змогу отримувати послуги консультування та реабілітації. Протягом 2019 року послугами Центру скористалося 120 дітей.