«Пакунок малюка» є безповоротною адресною соціальною допомогою сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина, у разі відсутності обох батьків – родичам, які в установленому порядку забирають дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я, усиновлювачам, опікунам, прийомним батькам, батькам-вихователям або патронатним вихователям новонародженої дитини, іноземцям та особам без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, що народили живонароджену дитину.
«Пакунок малюка» може видаватися отримувачу структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за місцем проживання / перебування отримувача у разі: відсутності “пакунка малюка” в закладі охорони здоров’я, народження дитини за межами України, народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я, народження дитини на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях чи тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя (за умови реєстрації місця проживання отримувача на території України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, або наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Якщо в пологовому будинку «пакунок» не отримано у зв’язку з його відсутністю у день виписки, батьки дитини можуть його отримати за місцем проживання / перебування дитини не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня її народження.
У разі народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я отримувач «пакунка малюка» має право звернутись за його отриманням до місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем його проживання або перебування протягом року з дня народження дитини.
Для отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» необхідно подати:
- заяву;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- документ, що підтверджує факт народження дитини поза межами закладу охорони здоров’я;
- батькам із числа внутрішньо переміщених осіб необхідно надати довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Після подачі документів перевіряється факт неотримання «пакунка малюка» за місцем проживання / перебування або у закладі охорони здоров’я на підставі отриманих відомостей від таких закладів, а також перевіряється факт неотримання «пакунка малюка» у зведеній відомості, отриманій від Державної служби у справах дітей.
У разі народження дитини за межами України «пакунок малюка» видається Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради на підставі:
- заяви отримувача, поданої у паперовій або електронній формі);
- копії свідоцтва про народження дитини, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, а в разі його відсутності – копії виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально.
Отримувач може відмовитися від отримання «пакунка малюка» на підставі заяви, поданої керівнику закладу охорони здоров’я у паперовій або електронній формі і звернутись до департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради для отримання грошової компенсації.
Виплата грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» проводиться за бажанням отримувача замість одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка». Грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Грошова компенсація може бути призначена пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини, якщо в судовому порядку встановлено факт народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, та заяву про встановлення цього факту було подано до суду не пізніше ніж через 12 місяців після дати народження дитини, встановленої судом та зазначеної в ухваленому судовому рішенні. Звернення за грошовою компенсацією у такому разі подається не пізніше ніж через 30 днів після отримання свідоцтва про народження дитини.
Розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (у 2025 році – 7689 гривень).
Для отримання коштів необхідно відкрити спеціальний рахунок в установі уповноваженого банку, з якими Державною службою у справах дітей було укладено договір про взаємодію, який буде використовуватися виключно для придбання дитячого одягу, взуття, засобів гігієни та догляду, текстилю, іграшок, засобів гігієни для породіль.
Для призначення грошової компенсації отримувач звертається із заявою, яка повинна містити такі відомості та/або документи:
- відомості щодо серії та номера свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном і відсутності свідоцтва про народження, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану України, – копію свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено законом або міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, разом із його перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
- реквізити посвідки на постійне або тимчасове проживання або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
- відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
- копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
- копію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської ради про влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя або до дитячого будинку сімейного типу, або до прийомної сім’ї (для сім’ї патронатного вихователя, дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї).
Грошова компенсація не виплачується у разі:
- відмови від новонародженої дитини;
- відбування матір’ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при виправній колонії;
- смерті новонародженої дитини до дати звернення за призначенням грошової компенсації;
- отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».