Минуло 39 років з дня вибуху на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС — найбільшої техногенної катастрофи, з якою ніхто не знав як боротись, втім люди різного віку, різних професій, самовіддано й мужньо виконували свою роботу, жертвуючи власним здоров’ям та життям задля загальної безпеки й миру.
Серед мешканців Сумської територіальної громади — 2256 осіб постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, із яких 1248 — безпосередні ліквідатори аварії. Кожен із них користується пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На здійснення соціальних виплат громадянам цього року з державного бюджету спрямовано 2,6 млн. гривень. У межах цього фінансування, виплачено:
- 2,04 млн. гривень на компенсацію за продукти харчування (1490 громадянам 1 та 2 категорій)
- 377,7 тис. гривень компенсовано підприємствам за надання додаткових відпусток працюючим «чорнобильцям»
- 139,8 тис. гривень (1061 особі) компенсації за шкоду здоров’ю, за втрату годувальника та допомоги на оздоровлення
Для пільгового медичного обслуговування громадян з обласного бюджету у 2025 році виділено 856,6 тис. гривень, із яких 734,1 тис. гривень — для придбання лікарських засобів, 122,5 тис. гривень — для проведення зубопротезування. Протягом січня-березня поточного року скористались правом пільгового придбання ліків у аптечних установах «Лінда Фарм» та «Аптека № 195» 28 «чорнобильців» на 164,2 тис. гривень, а послуги із зубопротезування отримали 8 осіб на 31,0 тис. гривень у Клінічній стоматологічній поліклініці Сумської міської ради.
Забезпечення соціальної підтримки постраждалих від аварії на ЧАЕС здійснюється і через заходи програми міської територіальної громади «Милосердя». На 2025 рік програмою передбачено 2,1 млн. гривень для надання допомог і пільг громадянам такої категорії. 95% цієї суми, а 2,01 млн. гривень спрямовується на виплату одноразової матеріальної допомоги. Розміри допомоги становлять 1888,80 гривень для громадян категорії 1 та 944,40 гривень для категорії 2. Ця допомога виплачується упродовж року без звернення громадян та у порядку, який був розроблений з урахуванням пропозицій активу громадських організацій, що опікуються питання «чорнобильців».
До Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, який відзначається 26 квітня, 32 особам з інвалідністю I групи з числа громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, виплачена матеріальна допомога по 600 гривень.
Коштом бюджету громади також реалізується державна пільга з безоплатного проїзду громадян категорій 1 та 2 один раз на рік до будь-якого населеного пункту України. Для компенсації вартості проїзду програмою «Милосердя» передбачено 100,0 тис. гривень, а вже скористалися правом безоплатного проїзду 5 «чорнобильців», для чого з бюджету громади виділено 8,1 тис. гривень.
Сьогодні багато постраждалих громадян мають активну громадянську позицію, опікуються соціальними питаннями, допомагають нашим Захисникам, а чимало ліквідаторів аварії на ЧАЕС і сьогодні стали на захист нашої країни, не рахуючись із власним здоров’ям і роками.
Вклоняємося та віддаємо шану героям-ліквідаторам аварії, пам’ятаємо всіх потерпілих від Чорнобильської катастрофи.