м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми

 

Щороку 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми , який у 2007 році був започаткований Європейським парламентом з метою підвищення рівня обізнаності щодо торгівлі людьми та ризиків потрапляння в рабство, небайдужості громадськості до цього негативного явища.

Україна була серед перших країн у Європі, яка в 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. В Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу або шляхом підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію.

Окрім, звісно ж, покарання злочинців, держава пропонує повний спектр допомоги особам, що постраждали від торгівлі людьми.

Відповідно до статей 14, 15 та 16 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особа, що вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої держадміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до 2 років. Його може бути продовжено за обґрунтованим поданням місцевої державної адміністрації не більш як на 1 рік, що є підставою для отримання разової матеріальної допомоги в розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (дітям віком до 6 років; дітям віком до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

У 2019 році такий статус отримали чотири мешканці Сумської міської територіальної громади, з початку 2020 року – один. Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради їм було перераховано разову матеріальну допомогу в загальній сумі 28,3 тис. грн.

Особа, якій установлено статус особи, постраждалої від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;

2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;

3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та в разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до 3 місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої держадміністрації, зокрема в зв’язку з участю особи в якості постраждалого або свідка в кримінальному процесі;

4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, в порядку, встановленому Цивільним кодексом України;

5) разової матеріальної допомоги в порядку, встановленому Кабміном України;

6) допомоги в працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

Пам’ятайте: стати жертвою торгівлі людьми може кожен, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи кваліфікації!

Якщо за кордоном ви потрапили в складну ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

Номери Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0 800 505 501 зі стаціонарного телефону, 527 з мобільного Білайн, Київстар, Vodafone та lifecell.

Усі дзвінки на ці номери в межах України безкоштовні.

Кожен постраждалий має право на допомогу!