м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Житлові субсидії та пільги – це адресні державні допомоги сім’ям, які надаються на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг

На щопонеділковій апаратній нараді при міському голові директор департаменту соцзахисту населення Тетяна Масік доповіла про надання мешканцям громади підтримки з боку держави в частині забезпечення як прийому всіх бажаючих по оформленню житлових субсидій та пільг, так і по їх своєчасному призначенню, особливо в умовах карантину. Озвучена інформація висвітлює підсумки опалювального періоду 2020-2021 року, охоплюючи період з жовтня-2020 по квітень-2021.

Крім того, як ми вже повідомляли, 14 квітня Уряд прийняв рішення, яким переглянуто окремі критерії надання субсидій для забезпечення адресного підходу при наданні державної соціальної підтримки населенню та здійснення заходів ефективного раціонального використання Вкрай актуальним на сьогодні є питання щодо нововведень у призначенні субсидій, бюджетних коштів, зокрема, уточнено вимоги матеріального та майнового характеру під час призначення житлових субсидій у частині здійснення разових вартісних покупок, наявності банківських депозитів, здійснення операцій із купівлі іноземної валюти, банківських металів тощо. На це також звернула увагу Тетяна Олександрівна під час своєї доповіді міському голові.

З 1 травня набули чинності зміни в порядку надання житлової субсидії, якими передбачено:

  • з 1 травня право на субсидію буде визначено тільки після надання нової заяви та декларації. При цьому заяви можна подавати по 30 вересня й право на субсидію буде визначено з початку неопалювального сезону (з травня) – тобто автоматичне призначення скасовано;
  • житлова субсидія буде надаватися виключно в грошовій готівковій формі (до цього існувала й безготівкова форма надання субсидії);
  • до середньомісячного сукупного доходу відтепер також будуть враховуватися доходи, отримані від депозитів, дивіденди від цінних паперів тощо;
  • змінено підхід до майнового стану родини (враховуватимуться депозити, що перевищують 25-кратний розмір прожиткового мінімуму (56 750 грн.), наявність двох житлових приміщень у одного з членів родини, наявність двох автомобілів, із дати випуску яких не минуло 15 років або одного – менше 5 років, здійснення різних витрат, оплати робіт, купівлі іноземної валюти на суму понад 50 тис. грн. тощо);
  • рішення про призначення субсидій у виняткових ситуаціях, які раніше погоджувалися комісією, визначатимуться на загальних підставах за умов надання додаткових документів та/або на підставі актів обстежень (орендарям, внутрішньо переміщеним особам, на понаднормову площу, на фактично проживаючих осіб, на окремо розділені особові рахунки, при відсутності доходів або якщо доходи менші мінімальних);
  • за наявності транспортних засобів, житла, депозитів, витрат, перебування за кордоном понад 60 днів (крім навчання, відрядження, лікування та догляду за дитиною до 3 років) – у призначенні субсидії буде відмовлено.

Департаментом уже розпочато попередній запис громадян на прийом до спеціалістів. У першу чергу, в телефонному режимі про необхідність подання нової заяви та декларації для визначення права на призначення житлової субсидії з травня 2021 року повідомляються й записуються на зручний для них час сім’ї пенсіонерів (11 245) та сім’ї з дітьми (2 390). Із загальної кількості таких сімей вже повідомлено в телефонному режимі 4 тисячі домогосподарств, записалися ж на прийом 525 мешканців громади.

Робота щодо оформлення та призначення житлових субсидій та пільг триває та знаходиться на постійному контролі.

Станом на 30.04.2021 житлову субсидію отримували 32 343 домогосподарства. Якщо порівнювати з аналогічним періодом 2020 року, то кількість сімей, що перебувають на обліку як потенційні отримувачі житлової субсидії, зменшилась майже на 11% (на 30.04.2020 на обліку перебували 36 335 сімей), що насамперед пов’язано із змінами в методиці врахування доходів при призначенні житлових субсидій, які почали діяти з 1 липня 2020 року.

Домогосподарствам, житлове приміщення яких не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення, призначається субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Так, на 2021 рік субсидії призначено 58 домогосподарствам громади на 226,5 тис. гривень.

На обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, по Сумській міській ТГ перебуває 61 547 пільговиків різних категорій, у тому числі понад 11 тисяч користуються пільгами при оплаті за житлово-комунальні послуги, з них 9 тисяч осіббез урахування доходів (особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники бойових дій, «чорнобильці» 1-ї та 2-ї категорій, ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, сім’ї загиблих), 2 300 осіб – із урахуванням доходів, але їх середньомісячний дохід не перевищує 3 180 грн.

Слід зазначити, що загальна сума нарахованих житлових субсидій із жовтня 2020 року по квітень 2021-го становить 280,89 млн. гривень, що на 22% більше ніж у попередньому опалювальному періоді (231,28 млн. гривень). Середній розмір субсидії в опалювальному періоді 2020-2021 років складав 1 348,71 гривень, що на 27% більше ніж в минулорічному опалювальному періоді (990,54 грн.).

Сума нарахованих пільг на ЖКП за опалювальний період 2020-2021 року становить 85,82 млн. гривень, що на 12,1 млн. гривень більше за попередній опалювальний період.

Громадянам, які користувалися субсидією в неопалювальний період, перерахунок її розміру на опалювальний період проводився автоматично без повторного звернення. А ті сім’ї, які не встигли оформити житлову субсидію до початку опалювального сезону, мали змогу оформити її до кінця грудня 2020 року.

Без звернень громадян були проведені й перерахунки розмірів житлової субсидії та пільг у зв’язку зі зміною тарифів на послуги «холодне водопостачання» «водовідведення», «газопостачання», «розподіл природного газу», та із введенням оплати внесків за заміну вузлів комерційного обліку теплової енергії, а також у зв’язку з початком опалювального сезону 2020-2021 років.

У період дії карантину розмір житлової субсидії розраховувався з урахуванням збільшених соціальних нормативів на 50% та з застосуванням базового відсотку плати за ЖКП на рівні 15%.

У квітні був проведений масовий перерахунок розмірів житлової субсидії та пільг, враховуючи закінчення 15 квітня опалювального періоду 2020˗2021 років.

Загалом, протягом звітного періоду перерахунків розміру субсидії здійснено по понад 30 тисячам домогосподарствам на 37 млн. гривень.