м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Встановлення опіки над повнолітніми недієздатними особами, як особлива форма державної турботи, спрямована на захист їх прав та інтересів

Серед найбільш вразливих категорій населення, якими опікується департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, є повнолітні недієздатні особи, які через стійкі психічні розлади не усвідомлюють значення своїх дій та не можуть керувати ними. Над такими особами встановлюється опіка, як особлива форма державної турботи, спрямована на захист їх прав та інтересів.

13 травня проходило чергове засідання опікунської ради, на розгляд якої винесені заяви про призначення опікунів над недієздатними особами та влаштування недієздатної особи до закладу соціального захисту від 6 громадян. Радою, під головуванням заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Віри Мотречко, надані відповідні пропозиції органу опіки та піклування Сумської міської ради шляхом підготовки проекту рішення виконавчого комітету.

Департаментом вносяться дані до реєстру недієздатних повнолітніх осіб, у якому на сьогодні обліковується 414 громадян. В умовах воєнного стану така категорія потребує особливої уваги. Це і питання соціально-побутові, і контроль за станом їх життєзабезпечення, бо саме такі особи найбільш залежні від обставин. У 2022 році проведено 93 обстеження житлово-побутових умов проживання повнолітніх недієздатних осіб, надано методичну допомогу з питань опіки та піклування 133 громадянам.

Забезпечується виплата гарантованих державою соціальних допомог та субсидій. Так, 219 сімей, де під опікою перебувають недієздатні особи, отримують державні соціальні допомоги інвалідам з дитинства та особам, які проживають разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу або державну грошову допомогу особам, які проживають разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу.

Вживаються заходи, спрямовані на матеріальну підтримку опікунів та їх підопічних і міською владою. Відповідно до програми Сумської міської територіальної громади «Милосердя» опікунам, у яких під опікою перебуває по двоє та більше недієздатних осіб, виплачена одноразова матеріальна допомога в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на кожну з таких осіб, у загальній сумі 19,3 тис. гривень.

Також за рахунок коштів бюджету громади надається матеріальна допомога на оплату житлово-комунальних послуг 36 повнолітнім недієздатним особам з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи з діагнозом ДЦП в розмірі від 30 до 40%  в опалювальний період та 20% в не опалювальний період.

З опікунами опрацьовуються проблемні питання підопічних та шляхи їх вирішення, визначається потреба у продуктах харчування та засобах гігієни. Для всіх повнолітніх недієздатних осіб, які на сьогоднішній день залишаються в громаді, опікуни мали можливість отримати  гуманітарну допомогу.

Звертаємо увагу на те, що повнолітню особу може бути визнано недієздатною лише за рішенням суду на підставі висновку судово-психіатричної експертизи про нездатність цієї особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними внаслідок стійкого психічного розладу. При цьому, відповідно до статей 58, 59, 60 Цивільного кодексу України суд призначає недієздатній особі опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Для отримання роз’яснень щодо подачі заяв з питань встановлення опіки над повнолітніми особами та визначеного законодавством пакету документів, які до них додаються, необхідно звертатися до департаменту за телефонами 788 888, 787 146. Подати документи можна через електронну пошту (dszn@smr.gov.ua) або направити поштовим відправленням на адресу департаменту: 40035, м. Суми, вул. Харківська, буд. 35.