м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Відбувся брифінг для ЗМІ за участі заступника директора департаменту – начальника управління надання державної соціальної допомоги Ірини Лагіренко

Про соціальну підтримку з боку держави, а саме про види державної соціальної допомоги, які надаються сім’ям із дітьми, говорили під час брифінгу.

Ірина Лагіренко, заступник директора департаменту соціального захисту населення – начальник управління надання державної соціальної допомоги, розповіла про такий вид державної підтримки як допомога у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Така допомога призначається жінкам, звільненим із роботи зв’язку з ліквідацією підприємства; зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні; аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти; жінкам, зареєстрованим як суб’єкти підприємницької діяльності. Для кожної категорії визначений свій розмір допомоги. Минулого року за її призначенням звернулися 844 вагітні жінки, з початку 2022 року – 74. Згідно з внесеними Урядом у листопаді 2021 року змінами, тепер для призначення допомоги замість паперового лікарняного застосовуватиметься електронний. Проте, наразі відсутня технічна можливість скористатися таким сервісом, тому допомога призначається на підставі відповідної довідки в паперовій формі.

Щодо призначення допомоги при народженні дитини Ірина Лагіренко відзначила, що при оформленні цього виду допомоги громадяни все частіше використовують електронні сервіси, що має безліч переваг: скористатися послугою можна не виходячи з дому, кожного дня та в будь-який час. У 2021 році в електронній формі подали документи на оформлення допомоги при народженні дитини 297 осіб, з початку 2022 року – 54. Термін звернення за допомогою – 12 місяців із дня народження дитини. На початок лютого на обліку в департаменті перебувало 5985 отримувачів такої допомоги. Надається вона в розмірі 41280 гривень. Виплата здійснюється одноразово в розмірі 10320 гривень, а далі по 860 гривень протягом 36 місяців.

Отримати таку допомогу можна й тоді, коли батьки зареєстровані на території України, але дитина народилася за кордоном. Але в цьому випадку документи подаються одним із батьків особисто.

Нагадали і про право на отримання разової натуральної допомоги «пакунок малюка» або ж грошової компенсації його вартості. Одноразова фінансова допомога перераховується винятково на банківську картку, розрахуватися якою можна лише за конкретну групу товарів у безготівковій формі та у магазинах, які є учасниками проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги». Вартість пакунку малюка з 1 січня 2022 року складає 6300 гривень.

У 2021 році пологові будинки видали 860 таких пакунків, департамент соціального захисту населення – п’ять. За цей же період грошову компенсацію призначено 1596 особам. Термін звернення за пакунком становить 30 днів з дня народження дитини, за грошовою компенсацією – 12 місяців.

Зупинилися і на грудневих змінах до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», якими, зокрема, визначено, що скористатися такою послугою можуть лише родини, що найбільше потребують допомоги у здійсненні догляду за дітьми, зокрема за дітьми з інвалідністю. Відповідні зміни застосовуються для нових звернень. Розмір компенсації становить 2100 гривень, а у разі, якщо дитина має інвалідність, – 4200 гривень.

На державному рівні забезпечується й сприяння в підвищенні фінансової стабільності сім’ям, у яких рівень доходу нижчий прожиткового мінімуму, шляхом надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Розмір допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім’ї. З лютого вона призначається з урахуванням доходів за ІІІ-ІV квартали 2021 року, інформацію щодо яких Державна податкова служба України почне надавати лише в березні поточного року. Реєстрація запитів по таким справам на сьогодні не проводиться, визначити право до надходження даних неможливо. На сьогодні обліку в департаменті перебуває 1137 малозабезпечених родин. З цього року безробітні громадяни, які є членами малозабезпечених сімей, можуть отримати фінансову допомогу на відкриття власного бізнесу. Детальну інформацію з цього питання можна отримати в Службі зайнятості.

Ірина Лагіренко зауважила, що, відповідно до законодавства, на період дії карантину та протягом місяця після дати його скасування, строк виплати соціальних допомог громадянам, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів

Особливо звернули увагу на те, що дані, які громадяни надають для призначення державних соціальних допомог підлягають перевірці (верифікації). Протягом 2021 року було вивчено 1812 справ, з початку 2022 року – 1706. У разі виявлення порушень подання недостовірних даних проводиться розрахунок суми надміру виплачених коштів, що підлягають поверненню та стягненню. Отже, уразі зміни паспортних даних, складу сім’ї та інше, що впливає на виплату, отримувачі зобов’язані повідомляти департамент.