м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Важливість ролі колективних договорів у встановленні гідної оплати праці

Щороку 7 жовтня у всьому світі відзначають Всесвітній день дій за гідну працю.

Гідна праця – це продуктивна праця чоловіків та жінок в умовах свободи, рівності, безпеки та поваги до людської гідності. Така праця забезпечує достойний заробіток, безпеку на робочому місці, соціальний захист працівників, сприяє особистому зростанню працюючих та їхній соціальній інтеграції, надає свободу висловлювати свої погляди, об’єднуватися для того, щоб впливати на рішення, що стосуються їхнього життя, гарантує рівне ставлення та рівні можливості для всіх і кожного.

Для встановлення гідної заробітної плати, стабільної зайнятості на високоефективних робочих місцях працівникам підприємств, установ та організацій важливо, щоб суб’єкти трудових відносин дотримувалися принципів соціального діалогу, в якому особливо важливу роль відіграють колективні договори і угоди. Вони є вагомим важелем у механізмі регулювання заробітної плати. Адже заробітна плата є елементом трудових відношень та повинна насамперед забезпечувати працівникові реалізацію його матеріального і духовного життя, реалізацію професійного і творчого потенціалу.

Низький рівень встановлених державою мінімальних гарантій в оплаті праці ускладнює право працівників на реалізацію гідної оплати праці і тим самим провокує загострення й так обтяжливих відносин із роботодавцем.

Метою системи колективно-договірного регулювання є підвищення рівня захисту працівників, встановлення для них належних умов праці, гідної оплати праці, охорони праці та інших соціальних гарантій.