Голова ради Сумської міської організації ветеранів України В’ячеслав Ничипоренко розповідає про історію та здобутки громадської організації.
Сумська міська організація ветеранів України має 35-річну історію. Звичайно, зроблено за цей час багато корисного і для людей поважного віку, і для підростаючого покоління. Наша організація значну увагу надає питанням захисту законних соціальних прав, економічних та вікових інтересів ветеранів війни та праці, дітей війни, ветеранів військової служби та пенсіонерів. Поряд з цим проводиться велика робота, що стосується військово-патріотичного виховання молоді на бойових і трудових традиціях нашого народу. Юнаки і дівчата, школярі і навіть діти, які ще відвідують дитячий садок, повинні знати і усвідомлювати, якою дорогою ціною наші прадіди, діди й батьки відстояли мир і свободу в роки Другої світової війни, і як відстоюють незалежність України сьогодні на сході нашої держави – в Донецькій і Луганській областях. Наш святий обов’язок – виховати істинних патріотів, які могли б не лише сумлінно працювати на благо України, а й в разі необхідності відстояти свободу і незалежність своєї Батьківщини.
Отже, наша міська організація є добровільним об’єднанням громадян, насамперед ветеранів Другої світової війни, яких, на жаль, залишилося зовсім мало, локальних воєн та військових конфліктів на території України і іноземних держав, ветеранів праці, військової служби, дітей війни, людей похилого віку тощо.
У міській ветеранській організації – десять первинних організацій, створених за місцем проживання та п’ятнадцять – за місцем роботи та служби. Провідними серед них є організації крупних підприємств – акціонерних товариств «Сумське НВО», «Сумихімпром», «Сумський завод «Насосенергомаш», які очолюють досвідчені і шановані в цих колективах люди – Олександр Федорович Науменко, Валентина Іванівна Моїсеєнко, Анатолій Дмитрович Кондратьєв. Стосовно силових структур, то до нашої організації входять – міські організації ветеранів МВС, УСБУ, Афганістану, Прикордонної служби, «Союзу радянських офіцерів».
І я цілком згоден з думкою голови ради Харківської обласної організації ветеранів України А.П. Хіневича (газета «Ветеран України», 23 лютого 2021 року), що відмінені цілий ряд пільг ветеранам війни, дітям війни, ветеранам праці та військової служби на газ та електроенергію, ціни на основні продукти харчування та ліки зросли. Це, безумовно, не лише викликає незадоволення серед значної частини цієї верстви населення, а й ставить ветеранів у надто скрутне становище. Чимало пенсіонерів залишається за межею або знаходяться на межі бідності, неспроможна купити для себе як товари першої необхідності, так і медикаменти. Далеко ходити не буду: в місті Суми 11 відсотків людей поважного віку отримують пенсію до 2000 гривень, а 46 відсотків – до 3000 гривень. І ми, а це – Рада, Президія міської організації ветеранів, робимо все від нас залежне, аби хоч якимсь чином полегшити життя пенсіонерам. Головним завданням, над яким нині ретельно працюємо, є передусім контроль за виконанням законів України про ветеранів війни, праці та військової служби; оперативне та дієве реагування на проблемні питання, які стосуються життєвих інтересів ветеранів.
Важливим у нашій роботі, окрім всебічного захисту законних прав, соціального захисту та військово-патріотичного виховання, є здійснення екологічної, оздоровчої, культурної, просвітньої діяльності. Вирішенням цих питань міська організація ветеранів займається послідовно і постійно. В першу чергу маю на увазі допомогу ветеранам через відповідні підрозділи місцевої влади у вирішенні соціально-побутових питань; переобладнання зупинок транспорту, що дозволяють відпочивати на них; виділення землі під городи (біля аеропорту); перерахунку розміру пенсій та субсидій; зниження тарифів на проїзд ветеранів у маршрутних таксі; надання медичної допомоги в лікарнях та шпиталі учасників війни; допомоги в отриманні консультацій у фахівців (медиків) тощо; виготовлення спеціального взуття у протезному цеху на Білопільському шляху.
Яким чином вирішуються ці питання? Це – особисті зустрічі керівників міської організації ветеранів з керівництвом міста, депутатами різних рівнів. Це – звернення до Офісу президента, Кабінету Міністрів, Міністрів, Верховної Ради. А в разі необхідності – і проведення мітингів, відстоюючи законні права ветеранів.
До речі, наша організація неодноразово надсилала звернення із проблемних питань на адресу Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України. З питань підвищення пенсій та зниження цін ветерани міської організації за останні чотири роки узяли участь в одинадцяти мітингах – і в столиці, і в Сумах. Що ж вдалося зробити? Зокрема, було вирішене питання стосовно пільгового проїзду ветеранів у маршрутних таксі за останніх три роки. Щоправда, проблема залишається, оскільки виконком Сумської міської ради своїм рішенням підвищив ціну проїзду в «маршрутках» до 7 гривень, не врахувавши пільги для ветеранів, зараз ми займаємося розв’язанням питання щодо пільгового проїзду ветеранів.
Та все-таки деякі болючі питання довелося вирішити. Так, завдяки наполегливості колишнього голови міської організації ветеранів (світла йому пам’ять) Миколи Олексійовича Бондарєва та голові соціально-медичної комісії В.О. Гуглі у 4-ій лікарні Сум відкрито відділення хоспісної допомоги, а в поліклініці №2 обласного центру вдалося залишити лікарів-спеціалістів. Заслуга активістів міської ветеранської організації і в тому, що змінено напрямок руху комунального транспорту, зокрема тролейбусів 15 і 15-а.
Отже, нашій організації виповнюється 35 років – вона створена в лютому 1987 року як Сумська міська організація ветеранів війни і праці. З 2004-го року рішенням конференції вона перейменована на Сумську міську організацію ветеранів України. Керівними органами її є Конференція, Рада організації та Президія Ради. В структурі організації діють три комітети: ветеранів війни, праці і дітей війни, військової служби; три комісії: медико-соціальна, по роботі з молоддю, організаційно-методична; два центри (прес-центр та волонтерський центр «Пенсіонер»); два клуби: «Бойові подруги» та «Вчитель-ветеран»; музей «Дзвони пам’яті»; народний хор «Ветеранів війни та праці», народна хорова капела «Гармонія».
Всі члени Президії у своїй роботі проявляли ініціативу та вміння працювати з людьми поважного віку, своєчасно і сумлінно виконували доручення. Важко когось виділити з-поміж інших, однак назву кількох найактивніших членів Президії. Це – перший заступник голови Світлана Дмитрівна Кондратенко, голова комітету ветеранів війни Євген Володимирович Царицин, голова медико-соціальної комісії Володимир Олексійович Гугля, керівник волонтерського центру «Пенсіонер» Світлана Дмитрівна Семенова та інші.
Безумовно, що основу нашої роботи по соціальному захисту ветеранів складають і здійснюють первинні організації. Постійно надається методична допомога первинним організаціям з питань ведення діловодства, покращення обліку членів організації, перерахунку пенсій, оформлення діловодства тощо. Щороку проводиться конкурс-огляд на кращу первинну організацію. Підсумки проводяться до Дня людей поважного віку (1 жовтня) з визначенням переможців, врученням грошових премій та подарунків активним ветеранам. Неодноразово призові місця займали організації Петропавлівського (голова організації Т.М. Зайцева), Центрального (В. К. Віннікова), 9-го (В. М. Писанка) та 10-го (О. А. Панченко) мікрорайонів міста Суми. Дякуючи директорові Вищого коледжу мистецтва імені Д.С. Бортнянського Надії Миколаївні Гринь підсумки конкурсу-огляду проходять у святковій атмосфері з обов’язковим концертом.
Говорячи про соціальний захист, хочу зазначити, що в цій справі багато залежить від керівника первинної організації. Це і постійна робота з ветеранами, і добір ветеранського активу, волонтерів і т.д. На мій погляд, надто важливим аспектом у справі соціального захисту пенсіонерів-ветеранів є насамперед турбота про підтримку їх здоров’я, самопочуття й морально-психологічного стану. У зв’язку з цим Рада і Президія чимало уваги надають розвиткові волонтерського руху. Керівник центру «Пенсіонер» Світлана Дмитрівна Семенова проводить системну і значну роботу з волонтерами, що сприяє діяльності нашої організації.
Ще хотів би наголосити на тому, що багато питань, що стосуються соціального захисту ветеранів, нашій організації вдається вирішити завдяки підтримці з боку мера міста Лисенка Олександра Миколайовича, його заступників і особливо з боку працівників департаменту соціального захисту Сумської міської ради, який очолює Тетяна Олександрівна Масік. І ми щиро вдячні департаментові і його очільниці за розуміння і допомогу. Починаючи з 2019 року і по теперішній час, наша організація кожен рік на конкурсній основі отримує фінансову підтримку за рахунок місцевого бюджету міста.
В нашій організації склалася чітка система по військово-патріотичному вихованню молоді. Ветерани-наставники постійно проводять уроки мужності в закладах освіти, найактивніше – до святкових, пам’ятних та історичних дат, пов’язаних із вшануванням та увічненням пам’яті ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та політичних репресій, захистом незалежності, суверенітету та цілісності України, формування соборності та державності, проголошення незалежності України. Метою таких зустрічей є: поглиблення знань школярів, учнів ПТУ, кадетів і студентів про Другу світову війну; конфлікт на сході України; формування інтересу до сучасної історії України і високих моральних і національно-патріотичних якостей у молоді; прищеплення хоробрості, мужності, любові до своєї Батьківщини, гордості за Україну; формування значимості нашого народу у Другій світовій війні; ознайомлення підростаючого покоління з історичними фактами воєнних років; виховання поваги до заслуг і подвигів як воїнів Другої світової війни, так і учасників бойових дій на сході України, а також на територіях інших держав, учасників АТО, ООС.
Хід виконання цієї роботи неодноразово розглядався на засіданнях Президії. Кращими ветеранами-наставниками по праву вважаються Юрій Миколайович Сітніченко, Павло Іванович Камнєв, Василь Дмитрович Журбенко, Євген Володимирович Царицин, Олексій Андрійович Панченко, Микола Федорович Чижиченко. Значний вклад у діяльність по військово-патріотичному вихованню вносить керівник музею «Дзвони пам’яті», що діє при Будинку ветеранів, його завідуючий Анатолій Михайлович Близнюк, який проявляє ініціативу в цій справі, налагодив постійну роботу із загонами пошуковців. Ветерани війни і праці міської організації ветеранів видали кілька краєзнавчих та мемуарних книжок, які активно використовуються у роботі з виховання молоді на бойових і трудових традиціях попередніх поколінь. Ці книги зберігаються в музеї «Дзвони пам’яті», а також передані навчальним закладам і бібліотекам міста Суми. Цьому сприяє департамент соціального захисту населення міської ради, який щороку закладає кошти в проекті «Жива пам’ять поколінь». При управлінні освіти створено науково-методичну раду з координації шкільних музеїв, куди поряд з педагогами входять і ветеранські активісти міста.
Важливу роль у діяльності нашої ветеранської організації відіграють народний хор «Ветеранів війни та праці» і народна хорова капела «Гармонія», які очолюють Олександр Іванович Філоненко та Олександра Василівна Біловол. Ці колективи беруть участь у різних заходах, що проводить міська рада, зустрічаються з учнями Сум. Вони радують і зачаровують піснею і ветеранів, і всіх жителів обласного центру.
Пандемія, що викликала карантин, звичайно, вплинула на ефективність діяльності нашої ветеранської організації. Та навіть у цих умовах ми працюємо, робимо все можливе, аби хоч якимось чином допомогти пенсіонерові, ветеранові. І мені особливо запам’яталися слова з доповіді на Х конференції ОВУ голови ради Організації ветеранів України Віктора Шмакова, який сказав: «Рада вважає, що кожний з фронтовиків, поряд з яким випала честь жити і працювати, сьогодні має бути не лише на обліку, а й під нашим щоденним наглядом. За кожним має бути закріплений член ветеранського активу. У разі ж серйозної потреби фронтовика, турбувати представників влади, від яких залежить її вирішення. («Ветеран України»,22 грудня 2020 року).
Дуже правильні слова. І ми намагаємося робити так, щоб і фронтовикам, яких залишилося зовсім мало, і всім пенсіонерам, ветеранам у цей надто скрутний час жилося краще. Разом з тим вважаємо, що більшості пенсіонерів варто здійснити перерахунок пенсій, а дітям війни у відповідності зі статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» провести підвищення пенсій з 10 до 30 відсотків. І, звичайно ж, – врегулювати питання, що стосується тарифів на електроенергію, газ та житлово-комунальні послуги.
Новостворене Міністерство ветеранів України має опікуватися не лише захисниками на сході України, а й усіма ветеранами, пенсіонерами, включаючи і учасників Другої світової війни, і дітей війни, яким нині вже по 70-90 і більше років. Адже правильно у «Ветерані України» (23 лютого 2021 року) зазначав голова ради Харківської обласної організації ветеранів України А.П. Хілевич, що «кошти на захмарні виплати чиновникам знаходяться, а пенсіонерам дають копійки. Натомість замість допомоги підвищують тарифи, які вони не здатні сплатити».
Вважаю, що центральна і місцева влада повинна більше приділяти уваги ветеранам, пенсіонерам, а не так, як діється сьогодні, коли відбувається згортання пільгових програм для людей поважного віку. І разом з тим не враховується різке зниження купівельної спроможності пенсій, яка в багатьох випадках значно знизилась. Отже, головним завданням у діяльності ветеранської організації ми вбачаємо нашу постійну турботу про людей, які заслужили того, щоб їх шанували, поважали. І обов’язково – підтримували.
В’ячеслав НИЧИПОРЕНКО,
голова ради Сумської міської організації ветеранів України