У час весняного пробудження природи відзначають сімейні свята – День матері та День сім’ї. Ці дні присвячені популяризації сімейних цінностей, підвищенню ролі жінки-матері, берегині домашнього вогнища, людини, яка є найріднішою і найдорожчою для кожного з нас. Цього року День матері припадає на 14 травня, а День сім’ї – на 15 травня.
Департамент під час виконання своїх функцій спрямовує роботу на реалізацію на території громади державної політики з питань сім’ї, що заключається у встановленні статусу багатодітної сім’ї, підготовки документів на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», надання підтримки сім’ям з дітьми через виплату допомоги, компенсацій, у тому числі додаткових соціальних гарантій коштом бюджету громади.
На сьогоднішній день в Сумській міській територіальній громаді обліковується 1214 багатодітних сімей, у яких виховується 3922 дитини. Серед них найбільше дітей у двох родинах, які виховують 12 та 11 дітей відповідно, ще у двох родинах – по 8 дітей. П’ять сімей мають 7 дітей, 10 сімей – 6 дітей, 31 сім’я – 5 дітей. До слова, хочемо нагадати, що багатодітною вважається сім’я у якій виховується троє і більше дітей.
Із 24 лютого 2022 року департаментом взято на облік 43 багатодітні сім’ї (139 дітей), що змінили місце проживання через агресію російської федерації проти України.
Почесне звання України «Мати-героїня» удостоєні 174 мешканки нашої громади. При присвоєнні цієї відзнаки жінкам виплачується одноразова винагорода в 10 кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому на 1 січня року, в якому присвоєно почесне звання.
Департаментом вживаються всі можливі заходи щодо забезпечення своєчасного призначення та виплати сім’ям соціальних допомог. Так, із загальної кількості багатодітних сімей державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначена 213 родинам (17,5%), допомога при народженні дитини – 91 жінці (7,5%), допомога на дітей одиноким матерям – 36 жінкам (3,0%), щомісячна допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях (призначається на третю і кожну наступну дитину до досягнення дитиною 6-и річного віку в розмірі 2 100 гривень) – 726 родинам (60,0%).
Додатково до цих видів державної соціальної підтримки, відповідно до заходів програми «Милосердя» виплачена одноразова матеріальна допомога 12 дітям з багатодітних сімей, де виховується двоє та більше дітей з інвалідністю. Виплата проводиться в розмірі 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, загальна сум виплат склала 39,6 тис. гривень. Новорічні подарунки отримали 387 дітей віком до 14 років із багатодітних сімей, де виховується четверо та більше дітей.
Діти з багатодітних сімей, які в 2023 році вступлять до закладів вищої освіти, отримають одноразову матеріальну допомогу в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп. Чисельність таких дітей щороку збільшується (з 29 в 2018 році до 36 – в 2022 році).
За результатами аналізу потреб багатодітних сімей з підприємствами, міжнародними та некомерційними благодійними організаціями опрацьовується питання надання їм гуманітарної допомоги.
У 2022 році проводилася видача гуманітарної допомоги. Державні продуктові набори видані 1551 особі з багатодітних сімей, благодійниками надана допомога 579 багатодітним сім’ям. Від початку 2023 року видано гуманітарну допомогу від благодійників 1332 дітям: 985 дітей отримали взуття, 258 – цукерки, 85 – дитяче харчування, 4 – набори одягу та взуття (з числа внутрішньо переміщених осіб). Також набори з двох пледів та ковдри видані 170 багатодітним сім’ям, які проживають у приватному секторі.
Сім’я була і залишається хранителькою людських цінностей, культури і історичної спадкоємності поколінь, мірилом розвитку і прогресу країни. Яскравими прикладами сімей, в яких створюються усі можливі умови для повноцінного щасливого життя, реалізації творчих здібностей, гармонійного та духовного виховання дітей, є сім’ї Надії та Романа Шиліних (виховують 11 дітей), Анни та Олександра Гордієнків (виховують 6 дітей), Ольги та Євгена Радько (виховують 5 дітей).
Кожній дитині в цих сім’ях приділяється особлива увага, діти ростуть в любові та проявляють повагу до своїх батьків. Незважаючи на значну завантаженість на роботі та багато турбот у повсякденному житті, батьки приділяють достатньо часу для спілкування, творчості та спільних захоплень. Вони навчають дітей сприймати світ цінуючи добро та красу природи, своїм прикладом намагаються утверджувати в них кращі риси людяності й добра, виховують так, щоб вони жили гідно серед людей і творили добро.