м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

У сучасному світі рівноправність чоловіків та жінок – це невід’ємна частина прав людини

Рівноправність чоловіків та жінок – це невід’ємна частина прав людини, вона є передумовою демократії та соціальної справедливості. Тобто, це проявляється, коли представники обох статей можуть на рівних мати доступ до освіти і охорони здоров’я, управління і влади, мають рівні можливості досягти фінансової незалежності, працюючи на когось або керуючи власним бізнесом, реалізації своїх особистісних та професійних потреб і інтересів.

Часто на заваді рівнозначності реалізації прав жінкам і чоловікам у цьому стають так звані соціальні бар’єри: усталені уявлення про соціальні ролі чоловіка та жінки у суспільстві, страх осуду, гендерні стереотипи, тощо.

Нерівний підхід до чоловіків та жінок, які відпочатку знаходяться у однакових умовах, викликають виникнення проблем у різних сферах життєдіяльності. Наприклад, одна з найбільш розповсюджених проблем у робочій сфері – нерівна оплата праці. Часто чоловікам платять більше, ніж жінкам на аналогічних посадах із аналогічним досвідом на навичками. На керівні посади також нерідко обирають саме чоловіків. Фактично, жінку обмежують у можливостях кар’єрного розвитку тільки тому, що вона – жінка, не зважаючи на її професійні досягнення, уміння та здобутки. Для такого явища навіть існує спеціальний термін – скляна стеля.

У сфері сімейних стосунків гендерна нерівність зазвичай проявляється у нерівному розподілі обов’язків між чоловіком та дружиною. Йдеться про популярний стереотип, нібито вся хатня робота – прибирання, готування їжі, прання – це виключно жіноча робота. Чоловік, у свою чергу, за цією концепцією, має забезпечувати родину фінансово та бути «головним у сім’ї».

З метою досягнення рівноправності чоловіків та жінок в нашій країні останнім часом реалізуються проєкти, спрямовані на подолання стереотипів стосовно соціальних ролей чоловіків та жінок, популяризацію ідей відповідального та залученого батьківства. Так, за фінансової підтримки Уряду Швеції в рамках проєкту «Трамплін до рівності» при сприянні Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України наразі проводиться інформаційна кампанія щодо відповідального батьківства, рівного розподілу домашніх обов’язків, догляду за дітьми. Один з рекомендованих інформаційних матеріалів – відео «Як стати найкращім татом: поради для чоловіків» https://www.youtube.com/watch?v=QriPshnq9gE