м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Турбота про ветеранів війни – наш обов’язок

8 й 9 травня Україна відзначає день пам’яті та примирення і 76-у річницю Перемоги над нацизмом.

У ці дні ми вшановуємо пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв війни, висловлюємо повагу всім борцям проти нацизму.

Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради різними видами державної та місцевої підтримки охоплено понад 8 тисяч ветеранів війни, в тому числі:

  • 903 – особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • 4 928 – учасників бойових дій, у тому числі 3 677 учасників антитерористичної операції та заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
  • 1 094 – учасників війни, з них: 5 – із числа учасників антитерористичної операції;
  • 1 321 – член сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, з них 106 – із числа учасників антитерористичної операції.

З метою соціального захисту ветеранів війни, забезпечення їх соціального супроводу Урядом країни щороку визначається порядок надання разової грошової допомоги до 5 травня. За кошти державного бюджету в квітні 2021 року проведено виплату разової грошової допомоги 8 391 ветерану війни на загальну суму 12,9 млн. гривень в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325.

Для реалізації права ветеранів війни на отримання пільг при оплаті за житлово – комунальні послуги департаментом проводиться нарахування та виплата пільг в готівковій та безготівковій формі в розмірах, визначених чинним законодавством.

Одним із важливих завдань департаменту – є забезпечення ветеранів війни санаторно-курортним лікуванням. За рахунок коштів державного бюджету надаються безоплатні путівки до санаторно-курортних закладів Міністерства соціальної політики України для лікування захворювань: серцево-судинної системи – «Перемога» (м. Київ), урологічного профілю та органів травлення – «Батьківщина» (м. Трускавець), органів травлення та ендокринної системи – «Слава» (м. Миргород), опорно-рухового апарату, нервової системи та органів дихання – «Салют» (м. Одеса).

У минулому році пройшли санаторно-курортне лікування 38 ветеранів, з початку поточного року вже 20 ветеранів війни мали змогу оздоровитися в санаторно-курортних закладах, 16 осіб з інвалідністю внаслідок війни отримали компенсацію замість санаторно-курортного лікування на 9,3 тис. гривень (розмір компенсації для осіб з інвалідністю І та ІІ груп – 619 гривень, ІІІ групи – 464 гривні).

Для соціальної підтримки ветеранів війни кожного року в рамках програми «Милосердя» в бюджеті Сумської міської територіальної громади передбачаються кошти для надання додаткових пільг, компенсацій та допомог.

Учасники Великої Вітчизняної війни і сьогодні є серед нас. Наразі в Сумській міській територіальній громаді проживає 38 ветеранів війни, що брали безпосередню участь у бойових діях під час Другої світової війни. Та, на жаль, із кожним роком їх – живих сторінок історії – залишається все менше. І настане час, коли останній солдат Великої Вітчизняної залишить нас, а разом із ним у спогади відійде ціле покоління. Тим більшу повагу й любов ми маємо віддавати нашим дорогим ветеранам.

З 2016 року до Дня Перемоги надається матеріальна допомога учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Другої світової війни, в розмірі 1 000 гривень.

З метою вшанування мешканців громади, яким виповнюється 100 і більше років, до їх Дня народження виплачується матеріальна допомога. З 2019 року розмір відповідної допомоги складає 5 тис. гривень. З початку року таку допомогу отримали 3 особи, з них двом виповнилося 100 років та одній – більше 100 років (до кінця року планується виплатити ще 8 особам).

Встановлені та виплачуються щомісячні грошові допомоги:

  • ветеранам підпільно-партизанського руху та учасникам бойових дій, які захищали місто Суми від фашистських загарбників у період Другої світової війни: наразі, на жаль, залишилося лише 2 підпільника та 1 ветеран-визволитель. Допомога виплачується в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (на даний час – 1 769 гривень);
  • особам, яким виповнилося 100 і більше років (на сьогодні таких 7 мешканців громади), та учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, яким виповнилося 95 і більше років (26 мешканців громади отримують таку допомогу), в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (на даний час – 884,50 гривень).

Не залишаються поза увагою й громадські організації ветеранів. Сумська міська організація ветеранів України, за підсумками проведеного департаментом конкурсу проектів, отримує фінансову підтримку для реалізації проекту «Жива пам’ять поколінь». Даний проект охоплює заходами молодь та ветеранів війни та праці. Для реалізації даного проекту в бюджеті громади на 2021 рік передбачено 364 тис. гривень.

Громадським організаціям ветеранів за рахунок коштів громади надаються пільги на оплату за користування комунальними послугами та послугами зв’язку. На відповідні цілі на 2021 рік передбачено 45,9 тис. гривень.

Пільгові категорії громадян, у тому числі й ветерани війни, користуються безоплатним правом проїзду міським електро- та автотранспортом, на що з бюджету вже профінансовано 5,6 млн. гривень.

Значна робота з ветеранами проводиться комунальною установою «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня»: надано соціальних послуг 230 ветеранам війни, із яких 171 отримують послугу догляду вдома за місцем проживання (доставка продуктів, прибирання, оплата платежів, прання тощо) та 59 ветеранів отримують послуги соціальної адаптації та консультування у відділеннях денного перебування. В період карантину територіальний центр видав продуктові набори 11 ветеранам війни.

В рамках реалізації спільного з ПАТ «Сумська паляниця» проєкту «Соціальний хліб» 300 одиноких ветеранів війни та праці щотижня безкоштовно забезпечуються хлібобулочними виробами.

8 ветеранів є постійними слухачами Університету третього віку, основними завданнями якого є профілактика самотності людей, сприяння подовженню активної участі старшого покоління в житті суспільстві встановлення діалогу між поколіннями. Всього Університет відвідують 338 осіб у віковій категорії 55 років і старші.

Страшна війна минулого століття, пекуча рана, яка болить і досі чи не в кожній родині України. Мільйони людей забрала Друга світова війна. Це важко усвідомити. Смерть однієї людини – це трагедія. А коли мільйони… Хочеться зібрати всі квіти землі і покласти їх до ніг ветеранів.

Схиляємо голови перед відважними героями, що пожертвували своїм життям заради миру в усьому світі. Найважливішим підсумком війни має бути вміння цінувати мир. Наша пам’ять є запорукою того, щоб подібні лиха ніколи не повторювалися.