м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Світле свято любові та поваги – День матері

Міжнародний День матері – не звичайна дата в календарі, зазначена червоним кольором. Це свято любові, пошани та поваги людині, яка подарувала нам життя. День матері в Україні відзначається на державному рівні кожної другої неділі травня. В 2021 році він випадає на 9 травня, збігаючись із Днем Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Мама – людина, ближче якої немає на всьому світі. Саме мама веде по нелегкій дорозі життя з самого дитинства, даючи мудрі й цінні поради та настанови. Мама – свідок перших перемог, промахів і невдач, першого кохання й радості, хранителька не тільки домашнього вогнища, а й таких важливих секретів! Це справжнісінький янгол-охоронець, любов якого оберігає все життя від усіх бід і негараздів. 

За кожним солдатом, кожним офіцером, кожним українським воїном стоять водночас сильні й тендітні жінки – мама, яка його ростила, або ж дружина, яка підтримала його рішення – захищати свою Батьківщину.

Програмами Сумської міської територіальної громади «Милосердя» та «Соціальна підтримка захисників України та членів їх сімей» передбачені заходи для вшанування матерів загиблих воїнів-інтернаціоналістів та захисників України, а також багатодітних матерів.

На території нашої громади мешкають 3 матері загиблих воїнів-інтернаціоналістів. Молоді хлопці, мужні та відважні герої, віддали своє життя, виконуючи військовий обов’язок в республіці Афганістан.

 

Феденко Олексій Олексійович з дитинства захоплювався авіатехнікою, закінчив екстерном Сизранське вище військове авіаційне училище льотчиків. У званні капітана, старшого командира гелікоптеру при виконанні службового інтернаціонального обов’язку 27-річний Олексій Феденко загинув 25 вересня 1984 року на території республіки Афганістан. Товариші по службі згадують Олексія як хорошу людину, надійного товариша. Капітан Феденко Олексій посмертно нагороджений орденом «Червоної зірки».

Усик Леонід Сергійович навчався в Сумському професійно-технічному училищі №2. Виконував інтернаціональний обов’язок у званні рядового військової частини 44585 на території республіки Афганістан. Загинув 5 червня 1985 року, поблизу міста Асабад. Йому було лише 19 років. Рядовий Усик Леонід Сергійович нагороджений орденом «Червоної зірки» посмертно.

Азімов Олександр Юрійович. Працював інструктором-методистом Сумського обласного стрілецького клубу. Виконував інтернаціональний обов’язок на території республіки Афганістан як пілот-оператор гелікоптера. У складі екіпажу гелікоптеру внаслідок ворожого обстрілу старший лейтенант Азімов Олександр Юрійович загинув 29 лютого 1988 року. Йому назавжди залишиться 27 років. Старший лейтенант Азімов Олександр Юрійович посмертно нагороджений орденами «Червоної зірки», «За службу Родине в Воруженных силах СССР» III степени.

Представники департаменту напередодні свята завітали до Любові Антонівни Феденко, Лідії Миколаївни Усик, Зої Дмитрівни Азімової, які мешкають у Сумах, привітали їх із Днем матері теплими подарунками та квітами, побажали міцного здоров’я, довгих років життя та мирного неба над головою. 

На жаль, і сьогодні на Сході нашої держави тривають бойові дії. За покликом душі патріоти нашої країни стоять на захисті своєї держави, родини, домівки, віддаючи своє життя благородній меті. 35 матерів нашої громади втратили своїх синів-героїв на Сході України.   

Міська влада пам’ятає подвиг захисників та глибоко вшановує їх матерів. З нагоди Дня матері отримали привітання та подарунки матері загиблих військових.

Не можна оминути увагою й багатодітних матерів-героїнь, які народили та виховали більше п’яти дітей.

В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею роду, спадщини, культурних цінностей, традицій і звичаїв, які вона передає своїм дітям. В їхніх руках – продовження роду та виховання достойних членів суспільства.

У Сумській міській територіальній громаді проживає 1 187 багатодітних сімей, в яких виховується 3 843 дитини, Почесне звання України «Мати-героїня» присвоєно 178 жінкам.

Яскравим прикладом жінки-матері, що є опорою та підтримкою своїм 12 дітям, можна вважати Наталію Володимирівну Балкову, яка разом із чоловіком Михайлом Анатолійовичем мешкає в селі Велика Чернеччина та виховує 7 доньок та 5 синів. Власною порядністю, чесністю та працелюбством вона утверджує в дітях кращі риси людяності й добра. Для себе особисто також обрала найлюдянішу професію, працюючи в сфері охорони здоров’я. Указом Президента України від 08.12.2016 №548/2016 їй було присвоєно почесне звання України «Мати-героїня».

 

Усі умови для повноцінного виховання та щасливого життя дітей створюються і в багатодітній родині Оксани Миколаївни Катрич. Ця тактовна, терпляча жінка вміє знаходити компромісні рішення і навчає цьому шістьох своїх дітей, яких виховує разом із чоловіком Андрієм Володимировичем. Найстарша донька в родині – Маргарита – сьогодні працює лікарем-інтерном у Сумській обласній лікарні, перебуваючи на передньому краї боротьби з пандемією, захисту здоров’я та життя людей. Відповідно до Указу Президента України  від 11.05.2018 №121/2018 Оксана Миколаївна Катрич отримала почесне звання України «Мати-героїня». Крім того, Оксана Катрич має подяки за активну участь у громадському житті школи, роботу по створенню умов для забезпечення діяльності гуртків і творчих об’єднань від Сумського обласного центру позашкільної освіти з талановитою молоддю, учасниця соціально-художнього проекту «Три пелюстки жіночності».

Мати-героїня Валентина Віталіївна Шинкаренко – інтелігентна, спокійна, впевнена в собі жінка, турботлива й ніжна матуся, яка спільно з чоловіком Олександром Анатолійовичем виховує шістьох дітей. Відзначена державною нагородою України «Мати-героїня» відповідно до Указу Президента України від 07.12.2018 №416/2018.

Незважаючи на те, що в цих жінок багато турбот, пов’язаних з повсякденним життям та організацією побуту таких великих родин, у них вистачає часу для спілкування, спільних захоплень, виховання дітей так, щоб вони жили гідно, користувалися повагою серед людей, заохочення їх до навчання та праці.

З нагоди Дня матері влада вшановує матерів-героїнь, які виховали від 6 до 12 дітей, ставши яскравим прикладом жінки-матері, що є опорою та підтримкою своїй родині. Власною порядністю, чесністю та працелюбством вони виховують й утверджують у дітях кращі риси людяності й добра. У переддень цього світлого свята матері-героїні отримали теплі затишні подарунки і чарівні квіти – на знак поваги і пошани до їх материнського подвигу.

 

У цей день від усієї душі вітаємо дорогих мам зі святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.