м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Про Європейський день боротьби з торгівлею людьми

18 жовтня – день, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми. Він був започаткований з 2007 року Європейським парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.

Торгівля людьми, як сучасне рабство, – міжнародний злочин, який вражає усі нації, та впливає на людей усіх рівнів достатку. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі.

Будь-яка особа може стати жертвою торгівлі людьми, оскільки вона проявляється у різноманітних видах. Так, наприклад, торгівлею людьми вважається вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Крім того, проявами такого злочину є усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу.

Для злочинців – це величезні гроші, а для людей – страждання, зруйновані сім’ї, втрачене здоров’я і навіть життя…

За неофіційними даними у світі близько 4 млн. осіб щороку переправляються через кордони держав для використання в підневільній праці.

Наша держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим.

З метою привернення уваги до проблеми торгівлі людьми 16 жовтня спеціалістами департаменту прийнято участь у мирній мовчазній акції «Хода за свободу», 18 жовтня в адміністративні будівлі департаменту проводилась роз’яснювальна робота серед відвідувачів з цього питання, розповсюджувалась друкована продукція.

Крім того, інформаційні матеріали щодо сучасних проявів рабства та правової основи запобігання торгівлі людьми розміщено в Сумському міському центрі зайнятості (вул. Степана Бендери, буд. 45), а також у міському громадському транспорті.

В Сумській центральній міській бібліотеці ім. Т.Г. Шевченка та її філіях з організовано тематичні виставки, відео застереження та інші онлайн заходи щодо форм торгівлі людьми та механізмів вербування, з порадами, як не стати жертвою работорговців, та куди звертатися за відповідною допомогою.

Відповідно до статей 14,15 та 16 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до двох років, його може бути продовжено за обґрунтованим поданням місцевої державної адміністрації не більш як на один рік, що є підставою для отримання одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (дітям віком до шести років; дітям віком до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

В 2020 році такий статус було отримано одним мешканцем Сумської міської територіальної громади, з початку 2021 року – двом. Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради їм було перераховано одноразову матеріальну допомогу в загальній сумі 19,9 тис. грн.

Разом з тим, громадяни також повинні проявляти пильність при працевлаштуванні, особливо коли пропозиції здаються надто привабливими.

Тож закликаємо усіх берегти своє життя та бути уважними під час обрання роботодавця.

Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

Номери Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів ☎️  0 800 505 501 зі стаціонарного телефону, 527 з мобільного Білайн, Київстар, Vodafone та lifecell.

Всі дзвінки на ці номери у межах України безкоштовні.

Кожен постраждалий від торгівлі людьми має право на допомогу.