м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Особливості проходження альтернативної (невійськової) служби

15 лютого відбулося вже друге цього року засідання комісії щодо проходження альтернативної (невійськової) служби мешканцями Сумської міської територіальної громади. На альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням. Таке право на заміну виконання військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою закріплене статтею 4 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок» та Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».

Законодавство визначає, що альтернативну службу проходять на підприємствах, в установах, організаціях, діяльність яких пов’язана з соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України. Строк альтернативної служби є більшим за строк строкової у 1,5 рази. Час перебування громадянина на альтернативній службі зараховується до його страхового стажу.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень. Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, разом із ним діють певні обмеження прав та свобод громадян України. Альтернативна служба, а саме її застосування, є заміщенням проходження строкової військової служби в мирний час, заміна військової служби альтернативною (невійськовою) під час війни, українським законодавством не передбачена. Окрім того, враховуючи те, що періоди призову на строкову військову службу в 2022 році та з початку 2023 року встановлено не було, на сьогоднішній день відсутні законодавчі підстави для направлення громадян на альтернативну (невійськову) службу.

Відповідно до частини дев’ятої статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військова служба під час дії особливого періоду з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу) продовжується до оголошення демобілізації, відповідно і альтернативна (невійськова) служба продовжується до оголошення демобілізації зі строкової військової служби.

Комісією прийнято рішення про продовження строку проходження альтернативної (невійськової) служби двома особами на час дії воєнного стану в Україні.

З урахуванням потреб громади у суспільно корисних роботах на сьогоднішній день таку службу проходять 15 осіб, які належать до релігійних організацій Свідки Єгови, Євангельські християни, Євангельські християни – баптисти, Християни-баптисти. Їх праця застосовується на підприємствах та в установах для забезпечення стабільної життєдіяльності громади, серед них: Центральна міська клінічна лікарня, Клінічна лікарня Святого Пантелеймона, комунальні підприємства «Міськводоканал», «Сумитеплоенергоцентраль», «Центр догляду за тваринами», «Паркінг» та Сумський обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.

Роз’яснення з питань проходження альтернативної (невійськової) служби можна отримати у департаменті за телефоном 787-147.