м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Міжнародний день боротьби за скасування рабства відзначається щорічно 2 грудня

Саме 2 грудня 1949 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. За даними Організації Об’єднаних націй в світі налічувалося понад 40 мільйонів рабів, за даними Global Slavery Index цей показник сягає 46 мільйонів осіб. Чверть людей, які знаходяться в рабстві – діти.

Дослідниками виносяться чіткі критерії щодо визначення категорії рабського стану людини по відношенню до навколишнього соціуму. Це і люди, які були загнані в тому числі і в сексуальне рабство. У категорію рабів входять ті, хто працює з примусу, за борги або проти своєї волі. Рабська праця використовується здебільшого в будівництві, промисловості, риболовецькій галузі та сільському господарстві. До рабів, на жаль (і це реалії сучасного світу!), відносяться і ті, хто народився в неволі.

Близько 19 мільйонів жертв примусової праці знаходяться в приватному секторі, близько двох мільйонів експлуатуються державними або повстанськими угрупованнями. Шлюб проти власної волі також підпадає під критерії рабства, і цей показник склав більше 15 мільйонів осіб. Найважливішими завданнями кожної держави є запобігання торгівлі людьми, покарання злочинців, які здійснюють торгівлю людьми, та надання повного спектру допомоги особам, які постраждали від цього ганебного явища.

Згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до двох років, який може бути продовжено не більш як на один рік, що є підставою для отримання одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років; діти віком від шести до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

Такий статус у 2019 році отримали 4 мешканців Сумської міської територіальної громади, в 2020 році – 1 особа, а з початку 2021 року – 2 особи. Постраждалим особам департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було перераховано одноразову матеріальну допомогу в загальній сумі 41,9 тис. грн.

Тож, у цей День давайте згадаємо уроки історії і зробимо все, щоб допомогти людям, що знаходяться в рабстві. Пам’ятайте, що стати жертвою торгівлі людьми може кожен, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи кваліфікації!

Аби впевнитися у власній обізнаності щодо ризиків та шляхів потрапляння в рабство, його видів та проявів пропонуємо мешканцям Сумської міської територіальної громади прийняти участь в онлайн квесті з безпечного працевлаштування, створеного за підтримки Міжнародної організації з міграції та за фінансуванням Уряду Японії за посиланням: https://quest.stoptrafficking.org/start.

Крім того, всі бажаючі мають можливість приєднатися до челенджу  «Рабство заборонено – але Торгівля людьми існує» на офіційній сторінці кафедри психології, політології та соціокультурних технологій Сумського державного університету в соціальній мережі  Facebook (https://www.facebook.com/ppstsumdu/) написавши власні роздуми з проблеми торгівлі людьми, історії потрапляння в рабство під хештегами: #ПРОТИРАБСТВА#ПРОТИДІЙ#НЕБУДЬБАЙДУЖИМ#СТОСУЄТЬСЯКОЖНОГО

#ЗЛОЧИНXXIСТОЛІТТЯ#КОЖЕНМАЄПРАВОНАСВОБОДУ#ЛЮДИНАНЕТОВАР

#СВІТБЕЗРАБСТВА#НІТОРГІВЛІЛЮДЬМИ#ЄДНАЙМОСЯ#ПРАЦЮЙБЕЗПЕЧНО