м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Міська влада для осіб з інвалідністю

Із 1992 року 3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день є приводом замислитись над проблемами, з якими щоденно стикаються люди з інвалідністю, посилити увагу до захисту їх гідності, прав і благополуччя.

Інвалідність не є перепоною до повноцінного життя, це не вирок і не покарання. Люди з інвалідністю є повноправними членами суспільства, які потребують трішечки більше уваги та піклування, створення відповідних умов.

На сьогодні у Сумській міській територіальній громаді проживає понад 21 тисяча осіб з інвалідністю. Намагаючись вирішити їх потреби та проблеми,  щороку в програмі «Милосердя» передбачаються відповідні заходи. Так, на 2021 рік у бюджеті громади передбачено 80,2 млн. гривень, із яких 13,6 млн. гривень – на вирішення соціальних питань осіб з інвалідністю.

Вже цього річ, у рамках програми, 747 осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, отримали матеріальну допомогу на суму 7,1 млн. гривень.

5 опікунам, у яких під опікою перебуває двоє та більше повнолітніх недієздатних осіб, виплачена одноразова матеріальна допомога – у розмірі двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (3 538 гривень), а ще 5 багатодітних сімей, що виховують більше ніж дві дитини з інвалідністю, отримали допомогу на суму 28,7 тис. гривень (на кожну дитину – 2 395 гривень).

17 дітям з інвалідністю, хворим на рідкісні (орфанні) захворювання, кожного місяця виплачується допомога по 3 тис. гривень для придбання спеціальних дієтичних продуктів харчування, всього профінансовано 665,9 тис. гривень.

П’ять років поспіль надається матеріальна допомога сім’ям, які виховують дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання. Таку допомогу вже отримали 10 сімей на суму 407 тис. гривень.

Вперше в 2021 році в бюджеті громади передбачено 510 тис. гривень для надання матеріальної допомоги для придбання слухових апаратів сім’ям, в яких виховуються діти з інвалідністю з порушенням слуху. Мали змогу отримати таку допомогу 12 сімей на суму 430,3 тис. гривень, із яких 5 сімей вже придбали слухові апарати (розмір допомоги на придбання одного слухового апарату від 11 до 26,3 тисяч гривень, відшкодовується 50% від вартості).

З метою підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю підгрупи А, надається матеріальна допомога в розмірі 400 гривень: до Міжнародного дня захисту дітей (виплачено 142 родинам), до Міжнародного дня людей з інвалідністю (виплачено 72 родинам).

За ініціативи громадських організацій осіб з інвалідністю з порушенням зору з 2019 року запроваджено надання матеріальної допомоги до Міжнародного дня сліпих. Допомогу в розмірі 500 та 300 грн. отримали 284 особи з інвалідністю по зору І та ІІ груп на суму 119,8 тис. гривень.

57 осіб з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісел колісних, яким встановлена I групу по зору та діти з інвалідністю мають змогу на пільгових умовах користування послугою з доступу до інформаційної мережі Інтернет.

Для 23 осіб з інвалідністю забезпечено безоплатне зберігання транспортних засобів на автостоянках міста, на що профінансовано 85,3 тис. гривень.

Завдяки коштам громади 23 повнолітні особи з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, а також хворі на ДЦП, пройшли оздоровлення в державному позашкільному оздоровчому закладі санаторного типу «Ровесник», на що профінансовано 61 тис. гривень.

За ініціативи міського голови підписано меморандум і запроваджено спільний проект допомоги мешканцям громади «Соціальний хліб», у межах якого одинокі сумчани, які отримують послуги в територіальному центрі «Берегиня», двічі на тиждень безоплатно забезпечуються хлібобулочними виробами. Всього з початку року безкоштовно видано більше 25 тисяч хлібобулочних виробів.

100 громадянам похилого віку та особам з інвалідністю щовівторка та щочетверга надаються гарячі обіди, на що з бюджету громади профінансовано 310,5 тис. гривень.

З 2019 року особам з інвалідністю внаслідок війни, які мають право на безоплатний ремонт власного житла, надається цільова матеріальна допомога для вирішення питань, пов’язаних із проведенням такого ремонту. Цього року відповідною пільгою скористалося 5 осіб з інвалідністю, на що профінансовано 247,4 тис. гривень.

Особам з інвалідністю по зору І та ІІ груп, сім’ям, в яких виховуються онкохворі діти та діти, хворі на спінальну м’язову атрофію, особам з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи з діагнозом ДЦП за рахунок коштів бюджету громади надаються пільги при оплаті за житлово-комунальні послуги (50 та 100%). Підприємствам-надавачам послуг за надані пільги вже відшкодовано 1,1 млн. гривень.

Соціальні послуги одиноким особам з інвалідністю надаються територіальним центром «Берегиня». Це, зокрема, послуга догляд вдома для 270 осіб. Соціальні працівники забезпечують придбання та доставку продуктів харчування, медичних препаратів, прибирання, прання, оплату платежів, тощо. Ще 134 особи отримують послугу соціальної адаптації у відділеннях денного перебування терцентру.

Транспортною послугою «Соціальне таксі» скористалося 220 осіб, яким за рахунок коштів бюджету громади надано майже 5 тисяч послуг. На постійній основі транспортна послуга надається 26 особам, що потребують гемодіалізу.

Також, особи з інвалідністю з числа ветеранів війни отримують послуги соціального характеру в Центрі учасників бойових дій. Це – соціальна підтримка, психологічна допомога, юридичне консультування. А ще в установі можна отримати медичні послуги: тракційна терапія, гідротерапія, електротерапії, синглетно-киснева терапія, магнітотерапія, ультразвукова терапія, пресотерапія.

Всього ж з початку року в комунальних установах соціального захисту отримали послуги майже 5 тис. мешканців громади.

Висловлюємо щиру вдячність та пошану всім, хто причетний і опікується особами з інвалідністю, надаючи їм щоденну підтримку й допомогу.