З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, який відзначається щороку 18 жовтня, в місті Суми проводяться інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на підвищення обізнаності щодо проблеми торгівлі людьми, ризиків потрапляння в рабство, допомоги, які можуть отримати особи, постраждалі від цього ганебного явища. Під час заходів серед населення розповсюджується друкована продукція про безпечну міграцію та протидію торгівлі людьми, в закладах освіти та культури міста організовується перегляд відеоматеріалів з відповідної тематики, ця проблема висвітлюється в різноманітних засобах масової інформації.
Серед найяскравіших заходів необхідно звернути увагу на вуличну акцію «Walk for Freedom» («Хода за свободу»), яка рухалась 18 жовтня 2019 року за маршрутом з площі Незалежності до ТЦ «Мануфактура». Під час ходи розповсюджувались інформаційні листівки щодо ризиків та шляхів потрапляння у рабство, надавались поради, як не стати жертвою работоргівців, як діяти та куди звертатися в такій ситуації.
До акції долучились суб’єкти взаємодії, що здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, молодь міста, особи, які перебувають у групі ризику потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, та небайдужі громадяни аби об’єднати зусилля для подолання хвороби 21-го століття – білого рабства.
На сучасному етапі в зміст поняття торгівлі людьми вкладають різні явища, що мають спільні ознаки, головна серед яких – продаж людини (інша платна передача з метою експлуатації). Торгівля людьми означає здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування або одержання людей шляхом погрози силою, її застосування або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою, вразливістю положення або шляхом підкупу у вигляді платежів або вигод, для отримання згоди особи, що контролює іншу особу.
А для тих, хто мріє отримати гарну роботу за кордоном, слід звернути увагу на наступну інформацію: торгівці людьми діють через агенції з працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств. Також вони розміщують оманливі оголошення в газетах та на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці, допомагають матеріально, щоб затягнути людину в боргову кабалу. Часто торгівцями живим товаром виявляються добрі знайомі чи друзі, і значний відсоток серед них – жінки. Найпоширеніші форми експлуатації – цє нелегальна секс-індустрія, примусова праця, сурогатне материнство, втягнення в злочинну діяльність та примусове донорство.
Якщо Ви або Ваші знайомі вирішили поїхати за кордон, пам’ятайте наступні рекомендації:
Номери Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 зі стаціонарного телефону, 527 з мобільного Київстар, Vodafone та lifecell.
Всі дзвінки на ці номери у межах України безкоштовні.
Для встановлення статусу особі, яка постраждала від торгівлі людьми, відповідно до ст. 15 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417 «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», необхідно звернутися до департаменту соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації (40000, м.Суми, пров. 9-го Травня, 2) для оформлення необхідного пакету документів.
Після встановлення статусу особі, постраждалій від торгівлі людьми, департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради буде виплачена одноразова матеріальна допомоги у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років, діти віком від шести до 18 років, працездатні особи, особи, які втратили працездатність), установленого на момент звернення особи за матеріальною допомогою.