м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Головне – людина, а не її інвалідність. Як виконуються міські програми, спрямовані на соціальний захист осіб з інвалідністю

Міжнародний день людей з інвалідністю – день підведення підсумків щодо зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становища в суспільстві людей з особливими потребами і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

На даний час у Сумській міській територіальній громаді мешкає понад 18 тисяч осіб з інвалідністю.

Міська влада постійно вживає заходів, спрямованих на соціальний захист та підтримку даної категорії мешканців.

Так, за програмою «Милосердя» на 2020 рік у бюджеті громади передбачено 59 млн. гривень, із яких 11,6 млн. гривень – на вирішення соціальних питань осіб з інвалідністю.

В рамках програми 795 осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, отримали матеріальну допомогу на суму 6,5 млн. гривень.

14 дітей з інвалідністю, хворих на фенілкетонурію та на бульозний епідермоліз, отримують щомісячну допомогу для придбання спеціальних дієтичних продуктів харчування в розмірі 3 тис. гривень, загалом профінансовано 563,4 тис. гривень.

Вже 4 роки поспіль надається матеріальна допомога сім’ям, які виховують дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання. В поточному році таку допомогу отримали 17 сімей на суму 530 тис. гривень.

За ініціативи громадських організацій осіб з інвалідністю з вадами зору з 2019 року запроваджено надання матеріальної допомоги до Міжнародного дня сліпих. Допомогу в розмірі 500 та 300 грн. отримали 278 осіб по зору І та ІІ груп, на загальну суму 117,6 тис. гривень.

З метою підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю підгрупи А, надається матеріальна допомога в розмірі 400 гривень: до Міжнародного дня захисту дітей допомогу отримали 126 родин, до Міжнародного дня людей з інвалідністю – 64 родини.

За ініціативи міського голови підписано меморандум і запроваджено спільний проект допомоги мешканцям громади «Соціальний хліб», у межах якого одинокі сумчани, в тому числі з вадами зору, які отримують послуги в територіальному центрі «Берегиня», двічі на тиждень безоплатно забезпечуються хлібобулочними виробами.

З 2019 року особам з інвалідністю внаслідок війни, які мають право на безоплатний ремонт власного житла, надається цільова матеріальна допомога для вирішення питань, пов’язаних із проведенням такого ремонту. В 2020 році відповідною пільгою скористалося 4 особи з інвалідністю, на що профінансовано 172,2 тис. гривень.

Особам з інвалідністю по зору І та ІІ груп, сім’ям, в яких виховуються онкохворі діти та діти, хворі на спінальну м’язову атрофію, особам з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи з діагнозом ДЦП за рахунок коштів бюджету громади надаються (50% та 100%) пільги при оплаті за житлово-комунальні послуги. Підприємствам – надавачам послуг за надані пільги уже відшкодовано 921,2 тис. гривень.

Для надання соціальних послуг потребуючим мешканцям громади діють комунальна установа «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня», комунальна установа «Центр учасників бойових дій» Сумської міської ради, Центр реінтеграції бездомних осіб, громадська організація «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Феліцитас». Протягом 2020 року соціальні послуги отримали понад 3,5 тис. осіб.

Протягом останніх років розпочаті роботи з пристосування вулично-шляхової мережі до потреб маломобільних груп населення (при проведенні ремонтів доріг та тротуарів улаштовуються похилі з’їзди, світлофорами зі звуковим оснащенням обладнано чотири соціально значимі перехрестя, проведені роботи по будівництву 40 пандусів до житлових будинків, де мешкають маломобільні групи населення.

Для забезпечення безперешкодного доступу до міського транспорту розроблено мобільний додаток, який надав змогу мешканцям із вадами зору користуватися комунальним транспортом, маючи програми мовного доступу до інформації на екрані телефону або планшету.

Наостанок хочеться висловити вдячність усім, хто причетний і опікується особами з інвалідністю, надаючи їм щоденну підтримку й допомогу.