Забезпечення роботи із усунення наслідків збройної агресії росії проти України
Минулого тижня працівниками департаменту проводилася робота з мешканцями міста, житло яких було пошкоджено 17 листопада внаслідок збройної агресії росії проти України (будинки по вулиці Героїв Крут, Збройних Сил України, Івана Сірка), зокрема, здійснювався прийом заяв та документів від представників пошкоджених домогосподарств на проведення обстеження житла і надання матеріальної допомоги, забезпечено обстеження пошкоджень житлового фонду, сформовані списки по кожному будинку окремо з урахування пільгового населення серед мешканців, опрацьовані питання надання гуманітарної допомоги з благодійниками.
Організація надання послуг соціального характеру
Протягом звітного періоду надано більш як 3 тисячі послуг соціального характеру щодо оформлення документів для призначення та виплати різних видів державної та місцевих допомог, а також у питанні отримання гуманітарної допомоги.
Прийом документів здійснюється в Громадській приймальні департаменту, на віддалених робочих місцях в укритті навчального закладу та на евакопункті, засобами державних електронних сервісів та через пошту. Всього прийнято 1788 громадян, із яких 1157 – надали відповідні документи для оформлення різних видів соціальної допомоги та компенсацій (з початку року прийнято більше 132 тисяч осіб). Проводився консультативний прийом громадян за телефонами з різних питань соціального захисту: надано 1097 консультацій (з початку року понад 50 тисяч консультацій).
Опрацьовані документи та складено 113 актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарств/фактичного місця проживання осіб для подальшого вирішення питання призначення різних видів державної соціальної допомоги, оформлення житлової субсидії та надання пільг при оплаті за житлово-комунальні послуги.
29 осіб з інвалідністю надали документи на забезпечення їх 154 технічними та іншими засобами реабілітації. На даний час допоміжними засобами реабілітації забезпечені особи, які звернулися по 30.11.2024.
Питання внутрішньо переміщених осіб (ВПО)
Сумська міська територіальна громада прихистила 29833 ВПО. До початку повномасштабного вторгнення росії на територію України кількість збільшилася в 6,6 разів. Протягом тижня зареєструвалося 179 переселенців, знято з обліку – 8 осіб. Найбільший показник по кількості зареєстрованих ВПО визначається із прикордонних районів Сумської області (97%): протягом звітного періоду взято на облік 14 осіб з Білопільської громади, 40 – з Краснопільської громади, 3 – з Юнаківської громади, 13 – з Хотінської громади, 3 – з Миропільської громади, 75 – з Річківської громади та 27 – з інших прикордонних районів Сумщини.
З питання оформлення державної допомоги на проживання звернулось 272 переселенця, за грудень нараховано допомогу 8824 особам на 32,5 млн. гривень.
В рамках проведення Сумською районною військовою адміністрацією заходів з евакуації населення, працівниками департаменту в шелтері в м. Суми зареєстровано 121 евакуйованого, які залишилися проживати на території громади (серед них, 15 зареєстровані повторно). Це мешканці з прикордоння, а саме з Річківської, Юнаківської, Хотінської, Білопільської та Краснопільської громад. Також прийнято 97 заяв на оформлення державної допомоги на проживання.
При взятті на облік ВПО проводиться оцінка їх потреб, вживаються заходи по їх задоволенню, зокрема, що стосуються забезпечення гуманітарною допомогою, тимчасовим безоплатним розміщенням, наданням соціальних послуг. Сприяли влаштуванню на проживання чоловіка непрацездатного віку з Хотінської громади. На разі, у визначених гуртожитках навчальних закладів проживає 104 сім’ї (172 чол.), із них 59 сімей (99 осіб) проживають безоплатно.
Попередження домашнього насильства
Протягом минулого тижня зафіксовано три випадки домашнього насильства. Відповідними суб’єктами, які згідно із повноваженнями здійснюють заходи щодо запобігання домашньому насильству, з постраждалими визначені їх потреби. Інформація про випадки насильства спрямовується до мобільної бригади, яка діє при Сумському міському центрі соціальних служб: здійснено 17 виїздів за місцем проживання постраждалих від домашнього насильства, їм надано психологічну допомогу та консультації із соціальних послуг, взято на облік 7 сімей. Шестеро постраждалих звернулися до Денного центру соціально-психологічної допомоги.
Соціальний захист військовослужбовців та сімей загиблих ветеранів війни
У громаді проживає 1094 члени сімей 584 загиблих Захисників України. Від початку повномасштабної війни взято на облік 984 члени сімей 526 загиблих. Всього в російсько-українській війні загинуло 661 мешканець громади, вважаються безвісті відсутніми за особливих обставин 85 військовослужбовців.
Встановлений статус та видані пільгові посвідчення 979 членам сімей 471 загиблого, це – 89% від загальної кількості потребуючих, протягом звітного періоду встановлено статус двом особам. Надається допомога у зборі необхідних документів від військових частин шляхом направлення запитів.
Працюють Пункти соціальної та правової підтримки родин військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, в департаменті та Центрі учасників бойових дій. Протягом звітного періоду надана консультативна допомога, у тому числі юриста і психолога, прийняті документи для оформлення соціальних гарантій за рахунок коштів бюджету громади 49 особам.
8 членів сімей загиблих Захисників України надали заяви для отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
15 Захисників України звернулися з питання оформлення допомоги у зв’язку із отриманням контузії чи поранення під час виконання бойових завдань.
На обліку перебуває 66 Захисників України потребуючих забезпечення засобами реабілітації. Повністю отримали всі технічні засоби реабілітації 32 ветерани (49% від загальної кількості).
Забезпечення фінансування допомог, компенсацій та додаткових соціальних гарантій
6 млн. гривень направлено на виплату додаткових соціальних гарантій, встановлених Сумською міською радою (бюджет громади): 3 млн. гривень – по виплатах відповідно до програми «Милосердя» та ще 3 млн. гривень – за програмою «Соціальна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей». Всього з початку року за кошти бюджету громади на виконання зазначених програм профінансовано 329,8 млн. гривень.
За кошти державного бюджету виплачені:
В загальній суму за звітний період із бюджетів усіх рівнів перераховано коштів соціальних гарантій жителям громади та підприємствам на 36,4 млн. гривень.
Соціальне обслуговування та здійснення соціальної роботи
Протягом звітного періоду 2776 мешканців громади потребували 4315 соціальних послуг та соціального супроводу, які в повному обсязі задоволені. Прийняті рішення про направлення до надавачів соціальних послуг 95 потребуючих осіб (з початку року 2671).
Соціальні послуги надаються підпорядкованими комунальними установами, Сумським міським центром соціальних служб, громадською організацією «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас».
Територіальним центром «Берегиня» надано 3226 соціальних послуг 1974 громадянам, вперше на обслуговування взято 16 осіб. Цього тижня працювала «Мобільна соціальна служба», якою надавалися соціальні послуги трьом особам похилого віку (рубання дров, доставка продуктів харчування та ліків, генеральне прибирання житла, приготування їжі). З початку року цією службою надано 833 соціальних послуги 322 потребуючим.
У трьох відділеннях денного перебування проведено 16 заходів просвітницького, профілактичного, правового, навчального спрямування, індивідуальна та групова робота з декоративно-ужиткового мистецтва із 117 особами з інвалідністю та 123 людьми похилого віку, та 8 майстер-класів з декоративно-ужиткового мистецтва та кулінарії. Проведено 10 занять з підготовки 117 осіб з інвалідністю до самостійного життя.
У «Соціальному просторі» надавалися побутові послуги 245 особам, серед яких 110 переселенців (з почату роботи «Соціального простору» охоплено 4435 громадян, у тому числі 1230 осіб з числа внутрішньо переміщених). За сприяння громадської організації Project HOPE Ukraine проведено заняття з арт-терапії і оздоровчої фізкультури із 98 постраждалими від збройної агресії рф.
123 слухача навчалися на факультетах «Університету третього віку» та більш як 50 осіб поважного віку прийняли участь у заняттях «Групи здоров’я».
У Будинку нічного перебування 29 бездомних осіб щодня користувалися послугою ночівлі, 7 осіб були розміщені у пункті обігріву в нічний час. Всього станом на сьогодні на обліку перебуває 90 бездомних осіб. З бездомними особами проводяться заходи із соціальної інтеграції та реінтеграції, навчання та відновлення трудових та соціальних навичок. Проведено вихід соціального патруля в місця можливого перебування бездомних осіб в районі вулиць Троїцька та Псільська, в ході якого серед населення розповсюджено листівки з інформацією про роботу Будинку нічного перебування, та виявлено бездомного, який після проведеної з ним роботи звернувся за соціальними послугами.
Центром учасників бойових дій надано 633 послуги із соціальної адаптації та медичний послуг по 346 зверненням Захисників / Захисниць України та членів їх сімей.
Серед отримувачів послуг у підпорядкованих комунальних установах найбільшим попитом користувалися послуги соціальної адаптації (організація дозвілля та психологічний супровід), догляду вдома, натуральної допомоги, а також транспортні та медичні послуги.
Організація роботи консультативно-дорадчих органів
Підготовлені документи та забезпечено проведення засідань: