Колективний договір в Україні є одним з основних інструментів регулювання відносин між працівниками та роботодавцями. Укладається він у формі угоди на рівні окремого підприємства, галузі, регіону чи навіть на національному рівні.
Основними елементами колективного договору є:
- умови праці: графік роботи, відпустки, перерви, робоче місце тощо;
- заробітна плата: мінімальний розмір зарплати, система преміювання, надбавки та індексація;
- гарантії та компенсації: соціальні гарантії, компенсації за шкідливі умови праці;
- охорона праці: заходи щодо забезпечення безпеки та здоров’я працівників;
- соціально-економічні питання: пенсійне забезпечення, медичне страхування, пільги для окремих категорій працівників.
Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях, а також з фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до статей 10-20 Кодексу законів про працю України, статті 1 Закону України «Про колективні договори та угоди» та узятих сторонами зобов’язань.
Договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством, гарантії, соціально-побутові пільги, зокрема щодо дитячого оздоровлення та придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо. Умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників, є недійсними (стаття 16 Кодексу законів про працю України).
Передбачається процедура для укладання колективного договору:
– на підготовчому етапі сторони збирають пропозиції та вимоги;
– на переговорному – представники працівників та роботодавців обговорюють умови договору;
– на етапі узгодження – сторони приходять до спільної думки;
– підписання – після узгодження договір підписується обома сторонами;
– реєстрація – договір реєструється місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (проводиться у формі оприлюднення тексту колдоговору та додатків до нього).
Повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів із дня, наступного після надходження договору до реєструючого органу. Для реєстрації (оприлюднення) подається примірник договору разом із додатками (оригінал паперового документа з прошитими і пронумерованими сторінками або електронний документ із пов’язаними з ним кваліфікованими електронними підписами, або фотокопії, засвідчені кваліфікованою електронною печаткою.
Орган, що здійснює реєстрацію, вносить відповідний запис до Реєстру галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них. Разом із цим, колективний договір оприлюднюється на офіційному вебсайті. Про закінчення процедури реєстрації, не пізніше наступного робочого дня, направляється інформація суб’єкту, який подав договір.
Зміни і доповнення до колективного договору також підлягають повідомній реєстрації.
Важливо – відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» на період воєнного стану діють обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина. У зв’язку з цим, окремі положення колективного договору можуть не застосовуватися за ініціативою роботодавця.
Для отриманні роз’яснень з питань колективно-договірного регулювання необхідно звертатися до департаменту (вул. Харківська, буд. 35) або за номерами телефонів 787-147, 050-407-81-27.