м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Домашнє насильство карається за законом

Впродовж останніх років громадськість України все більше турбує проблема насильства в сім’ї, як одного з найболючіших соціальних явищ. У державі розгорнута широка соціальна інформаційна кампанія стосовно розголосу існуючої проблеми, постійно ведеться спільна робота державних структур, органів місцевої влади з громадськими об’єднаннями щодо профілактики та протидії домашньому насильству.

У 2023 році на території Сумської міської тергромади зафіксовано 360 випадків вчинення домашнього насильства по відношенню до 307 осіб, з них майже 79 відсотків – це жінки. Щодо 29 осіб домашнє насильство вчинялось неодноразово.
Всім постраждалим надано психологічну допомогу та консультації, ці особи обліковуються як отримувачі соціальних послуг в Сумському міському центрі соціальних служб, 12 перебувають під соціальним супровідом.

Статистика серед постраждалих від домашнього насильства: 11 мають інвалідність (за результатами опрацювання їх потреб працівниками департаменту забезпечено кріслами колісними двох осіб, 7 – засобами реабілітації у вигляді палиць, милиць, ходунків, 7 – ортопедичним взуттям). Серед постраждалих, які належать до категорій населення, що потребують додаткової уваги та підтримки, а це 24 особи: 7 особам призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, 5 – допомогу при народженні дитини, 5 – допомогу по догляду за особою з інвалідністю.

Наголошуємо, що члени сім’ї, які вчинили домашнє насильство, несуть адміністративну, кримінальну чи цивільно-правову відповідальність відповідно до законодавства. Статтею 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству:
1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
2) обмежувальний припис стосовно кривдника;
3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Про кожен випадок домашнього насильства не треба замовчувати, варто повідомляти до поліції. Адже після третього повідомлення для кривдника настає кримінальна відповідальність, оскільки має місце систематичне домашнє насильство. Необхідно телефонувати на телефон 102 з повідомленням, що страждаєте через домашнє насильство.

Насильство – це не побутова сварка, не конфлікт. А тому, обов’язково треба подавати заяву до поліції. І у разі, якщо свідками були діти, обов’язково необхідно зазначати про це у заяві, адже, відповідно до законодавства, діти-свідки так само є постраждалими і потребують захисту. Для захисту особи, потерпілої від домашнього насильства, та її дітей від кривдника може бути винесено обмежувальний припис через суд.

Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі карається накладенням штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи громадськими роботами на строк від 30 до 40 годин, або адміністративним арештом на строк до десяти діб. Якщо на особу впродовж року вже було накладено адміністративне стягнення за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – накладенням штрафу від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин, або адміністративним арештом на строк до п’ятнадцяти діб.

НЕ МОВЧІТЬ ПРО НАСИЛЬСТВО!