м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Актуальну для сучасного суспільства проблему обговорили 27 листопада на брифінгу «Домашнє насильство – запобігання та протидія»

Як ми вже повідомляли, протягом двох тижнів, із 25 листопада по 10 грудня, триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», до якої активно приєдналась і Сумська міська територіальна громада. 27 листопада, в рамках проведення акції, відбувся брифінг на тему «Домашнє насильство – запобігання та протидія» за участю представників департаменту соціального захисту населення.

На жаль, проблема домашнього насильства на сьогодні залишається дуже актуальною й для нашої громади. Тому вирішальне значення в боротьбі з цим негативним явищем має скоординованість та взаємодія всіх суб’єктів, що здійснюють заходи в сфері протидії домашньому насильству. Зокрема, департамент соцзахисту координує заходи в сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

За статистикою, цьогоріч Сумським відділом поліції зафіксована інформація про вчинення 195 випадків домашнього насильства по відношенню до 165 осіб, 142 (86%) з яких – жінки. Це на 102 особи (38,2%) менше ніж минулого року. При цьому 47 відсотків серед кількості випадків допущено чоловіками по відношенню до дружин (79) та 22 відсотки – синами щодо матерів (36).

Серед причин, що призводять до домашнього насильства, пальму першості тримає стан алкогольного сп’яніння (більше половини випадків). Поміж кривдників є особи, які допускали такі вчинки неодноразово і вже відбували покарання за скоєння різних злочинів.

Складності при вирішенні конфліктних ситуацій виникають, якщо подружжя розлучене (або перебуває в стадії розлучення), але проживає в одному помешканні, що й призводить до частих сварок.

З’ясування причин та обставин вчинення насильства, а також надання постраждалим інформації про установи, в яких можна отримати допомогу, здійснювалось під час комісійних обстежень за місцем їх проживання. Після запровадження карантинних обмежень робота в цьому напрямку проводиться в телефонному режимі. Переліки закладів, якими надається медико-соціальна, психологічна, юридична та інші види допомоги постраждалим від домашнього насильства, надсилаються поштовими відправленнями або електронними засобами зв’язку. А потім у телефонній розмові вирішується питання щодо закладу, до якого краще звернутись постраждалому.

Так, особи, які потрапили в ситуацію домашнього насильства, за психологічною допомогою можуть звернутися до Сумського міського центру соціальних служб для сім׳ї, дітей та молоді, до екстрених служб, серед яких: Національна «гаряча лінія» (за номером 116-123) та Урядовий контактний центр для постраждалих від домашнього насильства (15-47), до сімейних радників (цю інституцію запроваджено декілька років тому), а також до громадських організацій «Кризовий центр психічного здоров’я» та «Жіночий консорціум України».

Юридичну допомогу постраждалі можуть безкоштовно отримати в Сумському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги (площа Покровська, 9/1) та в громадській організації Українська гельсінська спілка з прав людини.

У разі, якщо перебування в одному помешканні з кривдником становить потенційну загрозу для постраждалого, є можливість тимчасово проживати в Сумському обласному центрі соціально-психологічної допомоги (м. Суми, вул. Іллінська, 51г). Під час перебування в цьому Центрі можна отримати й психологічну та юридичну допомогу.

При цьому для мешканців Сумської міської ТГ працюють комунальні установи міської ради, які надають повний спектр необхідних послуг:

– Сумський міський центр соціальних служб для сім׳ї, дітей та молоді – підтримка та соціальний супровід осіб, які опинились у складних життєвих обставинах;

– Центр матері та дитини – проживання вагітних жінок та жінок із дітьми до півтора року;

– «Клініка дружня до молоді» при Дитячій клінічній лікарні Святої Зінаїди – всі види допомоги підліткам (від медико-соціальної з залученням профільних лікарів до психологічної та юридичної).

Таким чином, у громаді застосовуються всі можливі заходи по захисту та підтримці постраждалих від домашнього насильства, головне не замовчувати проблему та звертатися по допомогу.