м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

3 грудня – день людей з особливими потребами

Щороку 3 грудня у світі відзначається Міжнародний день осіб з інвалідністю, який проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.

Звичайно, цей день не можна назвати святковим, проте він підкреслює необхідність досягнення рівних прав осіб з інвалідністю, їх участі в житті суспільства.

Переймаючись буденними проблемами, ми повинні замислитися над непростою долею людей із вадами здоров’я і не тільки у цей день, а й протягом цілого року не забувати про те, що поруч із нами живуть люди з обмеженими можливостями, і вони потребують допомоги і уваги. Захищаючи гідність осіб з інвалідністю, ми захищаємо свою людяність, свою гідність.

У місті Суми мешкає близько 20 тисяч осіб з інвалідністю. Департамент соціального захисту населення за підтримки міської влади працює системно й робить всі можливі кроки, забезпечуючи соціальну підтримку осіб з інвалідністю.

Так, протягом останніх років проводяться роботи з пристосування вулично-шляхової мережі для потреб маломобільних груп населення. Зокрема, при проведенні ремонтів доріг та тротуарів улаштовуються похилі з’їзди, обладнано чотири соціально-значимі перехрестя світлофорами зі звуковим оснащенням, проведені роботи по будівництву пандусів до житлових будинків, де мешкають такі особи. У 2019 році на будівництво пандусів до житлових будинків із міського бюджету виділено 500 тис. гривень.

З липня 2018 року особи з інвалідністю забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації за принципово новим порядком, який передбачає укладення договорів між департаментом, підприємствами та особами з інвалідністю. Укладено понад 370 договорів на 13 млн. гривень для забезпечення більш ніж 2 500 осіб технічними засобами реабілітації, що на 40% більше ніж показник 2018 року (1500 осіб). Найбільша кількість направлень особам з інвалідністю видається на забезпечення кріслами колісними, засобами малої механізації (милиці, палиці), ортопедичним взуттям.

Вже забезпечено кріслами колісними дорослих осіб за направленнями виданими до червня 2019 року, дітей з інвалідністю – до вересня 2019 року, засобами малої механізації – до жовтня 2019 включно, ортопедичним взуттям – до травня 2019 включно. Загалом, рівень забезпечення осіб технічними засобами реабілітації становить 75% від річної потреби.

При забезпеченні осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками передбачено вільний вибір санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань. Існуюча до цього часу система закупівлі санаторно-курортних послуг змінена на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) зазначеній категорії осіб шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (особа з інвалідністю – департамент – санаторій). В 2019 році оздоровлено 131 особу.

Також, з 2019 року запроваджено принципово новий механізм забезпечення реабілітаційними заходами дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу шляхом укладення тристоронніх договорів між підприємством, департаментом соціального захисту населення та законним представником дитини з інвалідністю за принципом «гроші ходять за людиною», що дозволяє забезпечити адресність, прозорість та підвищити якість надання реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю. Вже укладено 47 договорів на 793,3 тис. грн.

Вже багато років в місті реалізується міська програма «Місто Суми – територія добра та милосердя», відповідно до якої забезпечено надання додаткових соціальних пільг і допомог мешканцям міста, в тому числі і особам з інвалідністю. На 2019 рік в міській програмі для вирішення соціальних питань осіб з інвалідністю передбачено 12,3 млн. гривень, або 15% від загальної суми програми (84,6 млн. гривень).

В рамках міської програми з початку поточного року за кошти міського бюджету 684 сім’ям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах, надано матеріальну допомогу на 7,6 млн. гривень.

Третій рік поспіль надається матеріальна допомога дітям, хворим на онкологічні захворювання, для придбання лікарських засобів. В попередніх роках надано допомогу 39 дітям на 700 тис. грн., з початку поточного року – 11 дітям на суму 475 тис. гривень (передбачено 500 тис. гривень).

Вперше у 2019 році запроваджено надання одноразової матеріальної допомоги дітям з інвалідністю з багатодітних сімей, де виховуються 2 та більше дітей з інвалідністю, яка надається в розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку: допомога виплачена 10 дітям на 19 тис. гривень.

Також, вперше в 2019 році надається щомісячна грошова допомога дітям з інвалідністю, хворим на фенілкетонурію в розмірі 500 гривень, всього виплата проводиться на 12 дітей (виділено 78,7 тис. гривень).

Особам з інвалідністю внаслідок війни І групи з числа учасників антитерористичної операції надається щомісячна грошова допомога в розмірі 1 200 гривень (таких осіб з інвалідністю в місті п’ятеро).

В цьому році буде вперше надано матеріальну допомогу з нагоди Міжнародного дня сліпих: на наступному тижні таку допомогу отримають 261 особа з інвалідністю по зору І та ІІ групи на 111,3 тис. гривень (І група – 500 грн., ІІ група – 300 грн.)

З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю допомогу буде надано 64 особам з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А (по 400 грн.).

Слід зазначити, що з 2019 року кардинально змінено порядок реалізації прав осіб з інвалідністю внаслідок війни на проведення капітального ремонту житлових приміщень на надання цільової матеріальної допомоги для вирішення питань, пов’язаних з проведенням капітального ремонту власних житлових будинків (квартир) особами, які згідно із законодавством мають право на таку пільгу. Трьом мешканцям міста перераховано допомогу на 190,3 тис. гривень.

Міська програма діє і всі заходи щодо підтримки осіб з інвалідністю передбачені і в проекті програми на 2020 рік.

Однією з надійних форм соціального захисту людей з особливими потребами є організація їх соціально-побутового обслуговування  через мережу комунальних та недержавних закладів. Для реалізації визначених завдань в місті діють комунальна установа «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня», громадська організація «Товариство допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, «Феліцитас», які відповідно до державних стандартів надають соціальні послуги: догляд вдома, соціальна адаптація, консультування, транспортна послуга «Соціальне таксі». Протягом року соціальні послуги отримали понад 3 тис. осіб.

Територіальний центр надає транспортну послугу «Соціальне таксі» з перевезення осіб, які самостійно не пересуваються, або пересуваються за допомогою технічних засобів. Такою послугою вже скористалося 128 осіб, отримавши 3 087 послуг, що перевищує показники 2018 року на 4%.

Особи з інвалідністю із числа учасників антитерористичної операції та члени їх сімей мають змогу отримувати соціальні послуги в комунальній установі «Центр учасників бойових дій» Сумської міської ради. За звітний період послугами Центру скористалося 80 осіб з інвалідністю, 37 з них послуги отримують постійно.

Підсумовуючи, зазначимо, що вирішення проблем осіб з інвалідністю завжди в центрі уваги влади міста.