Щорічно, 13 листопада, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі відзначають Міжнародний день сліпих. Ця дата покликана привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах, і відзначаємо ми його з особливим розумінням, відповідальністю і бажанням привернути увагу суспільства, всіх небайдужих до потреб таких особливих людей, допомогти їм адаптуватися в житті.
Влада громади, депутатський корпус не залишаються осторонь проблем людей з інвалідністю, у тому числі і по зору, адже на обліку в департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради перебуває близько 400 осіб з інвалідністю по зору, які потребують додаткового соціального супроводу.
З метою здійснення заходів соціальної підтримки вразливих верств населення реалізується програма «Милосердя», заходами якої у 2021 році надається 50% пільга на оплату житлово-комунальних послуг 77 особам з інвалідністю по зору І та ІІ групи. З початку року надано пільгу на загальну суму 180,8 тисяч гривень.
Також програмою з 2019 року передбачено надання одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю по зору І та ІІ групи до Міжнародного дня сліпих, цього року допомогу отримають 285 осіб на загальну суму 120,1 тисяча гривень.
За ініціативи міського голови та департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради підписано Меморандум і запроваджено спільний проект допомоги мешканцям Сумської міської територіальної громади «Соціальний хліб», в рамках якого 7 одиноких сумчан, що мають вади зору, які отримують послуги в територіальному центрі «Берегиня», двічі на тиждень безоплатно забезпечуються хлібобулочними виробами.
У Сумах діють дві громадські організації, які опікуються питаннями соціального захисту осіб з інвалідністю по зору. Це – громадська організація Українського товариства сліпих та громадська організація «Ініціативи Слобожанщини», членами яких є понад 400 осіб з інвалідністю по зору. З організаціями налагоджено тісну співпрацю у питаннях реалізації прав осіб з інвалідністю по зору. Слід зазначити, що запровадження всіх виплат соціально вразливим верствам населення за кошти бюджету громади завжди погоджуються з громадськими організаціями.
У співпраці з головою громадської організації осіб з інвалідністю по зору «Ініціативи Слобожанщини» Анатолієм САССОЮ міською радою було розроблено мобільний додаток для пасажирів комунального підприємства «Електроавтотранс», що повністю придатний для його використання незрячими користувачами, які використовують програми мовного доступу до інформації на екрані телефону або планшету. Даним додатком вже другий рік безоплатно користуються особи з порушеннями зору.
З метою визначення потреб осіб з інвалідністю по зору під головуванням заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Віри МОТРЕЧКО проведено зустріч з членами громадської організації Українського товариства сліпих, де обговорені питання соціального супроводу членів громадської організації, інклюзивності будівлі, де розташована громадська організація, стан доступності прилеглої території.
За результатами засідання міського комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури надані доручення відповідальним структурним підрозділам Сумської міської ради щодо вжиття заходів для забезпечення доступності вулично-шляхової мережі для незрячих осіб, зокрема облаштування переходів тактильною плиткою, проведення ремонту прилеглої до громадської організації Українського товариства сліпих території. Також, опрацьовується питання щодо проведення у 2022 році робіт з облаштування соціально-значимих перехресть міста світлофорами зі звуковим оснащенням.
Коштами державного бюджету для осіб з інвалідністю по зору забезпечено наступні соціальні гарантії, а саме, впродовж 2019 – 2021 років:
– надано компенсацію за самостійно придбані технічні засоби реабілітації для 72 осіб з вадами зору (компенсовано придбання мобільних телефонів для 57 осіб, механічних та електронних годинників – для 11 осіб, аудіоплейєрів – для 2 осіб та тактильної тростини – 2 особам);
– оздоровлено 24 особи з інвалідністю за профілем лікування органів зору.
Довготривалі карантинні заходи, запроваджені на території нашої держави, вплинули на всіх громадян, визначивши найбільш уразливі групи – осіб з інвалідністю. Такі звичні справи як придбання продуктів, отримання пенсії або оплата комунальних послуг перетворилися для них в складну процедуру. В таких ситуаціях у Сумській міській територіальній громаді на допомогу потребуючим приходять працівники територіального центру «Берегиня», які надають послуги догляду більш як 700 одиноким непрацездатним особам, з яких 35 – з порушеннями зору.
Цього дня закликаємо всіх громадян України не бути байдужими, звернути увагу на людей, які втратили зір і потребують нашої підтримки і допомоги.