м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

10 грудня – Міжнародний день прав людини

 

«Всі люди народжуються вільними й рівними в своїй гідності та правах», – цією статтею починається Загальна декларація прав людини. 10 грудня світ відзначає день народження одного з найважливіших документів людства.

Цей день засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Двома роками раніше було ухвалено Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, де чітко сформульовані положення про права людини. За виразом папи Івана Павла II, декларація є «одним із вищих виразів людського сумління нашого часу».

У Загальній декларації прав людини задекларовано наступні принципи: рівність людей: усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо; право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість; заборона рабства та торгівлі людьми; заборона катувань або жорстокого поводження; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; заборона самовільних арештів; презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.

Головна мета Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного.

І саме в цей день закінчується Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка проводилась з 25 листопада по 10 грудня 2020 року.

У рамках акції в Сумській міській територіальній громаді проводились просвітницько-профілактичні заходи, спрямовані на формування культури гендерної рівності, попередження ризиків потрапляння в рабство, навичок протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та торгівлі людьми. Серед них: онлайн-квест із безпечного працевлаштування, правовий калейдоскоп та юридичні дискусії, інформаційні години, вікторини, виставки-діалоги, відеорекомендації та відеозастереження, під час яких до перегляду пропонувались відеоролики та світлини з відповідної тематики.

З метою активізації взаємодії органів місцевого самоврядування, державних закладів та громадських організацій щодо надання допомоги постраждалим від насильства в рамках акції відбулось засідання координаційної ради з питань сімейної політики, протидії домашньому насильству. Аби підвищити рівень обізнаності мешканців громади з питань попередження домашнього насильства був проведений брифінг «Домашнє насильство – запобігання та протидія», на якому представників ЗМІ ознайомили з інформацію про стан домашнього насильства, заходи, що вживаються з протидії жорстокому поводженню з дітьми, про результати роботи мобільної групи реагування на факти вчинення домашнього насильства на території обслуговування Сумського відділу поліції.

Під час онлайн-марафону взаємодії та підтримки, до якого приєднались Сумський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Центр учасників бойових дій, Центр матері та дитини, «Клініка, дружня до молоді» при Дитячій клінічній лікарні Святої Зінаїди, Сумський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Сумський відділ поліції, ці служби на своїх сторінках в соціальних мережах розмістили звернення (короткі відеоролики) до мешканців Сумської міської територіальної громади з інформацією про те, яку саме допомогу надає установа тим, хто потерпає від усіх видів насильства. Ознайомитись із цією інформацією можна за посиланнями:

https://cutt.ly/ShRYatk, https://cutt.ly/uhRYfIt, https://cutt.ly/hhRYjhP, https://cutt.ly/2hRYzhv, https://cutt.ly/1hRYbs9, https://cutt.ly/YhRYmDu.

Міжнародний день прав людини – можливість у черговий, але не зайвий раз згадати про механізми досягнення безпеки в суспільстві та поєднати зусилля щодо виховання покоління, що підростає, в дусі дотримання прав людини та нетерпимого ставлення до насильства.