Цей день засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Двома роками раніше було ухвалено Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, де чітко сформульовані положення про права людини.
У Загальній декларації прав людини задекларовано наступні принципи: рівність людей – усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо; право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість; заборона рабства та торгівлі людьми; заборона катувань або жорстокого поводження; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; заборона самовільних арештів; презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.
Головна мета Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного.
І саме у цей день закінчується Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка проводилась з 25 листопада по 10 грудня 2021 року.
Під час акції в Сумській міській територіальній громаді проводились просвітницько-інформаційні заходи щодо формування культури гендерної рівності, попередження ризиків потрапляння у рабство, навичок протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та торгівлі людьми. Серед них: челендж «Рабство заборонено – але Торгівля людьми існує», онлайн квест з безпечного працевлаштування, виховні години, батьківські збори, опитування, вікторини, виставки-діалоги, бесіди, лекторії, тренінги, семінари, під час яких до перегляду пропонувались відеоматеріали та світлини з відповідної тематики.
Активізації взаємодії органів місцевого самоврядування, державних закладів та громадських організацій щодо надання допомоги постраждалим від насильства сприяло проведення засідання координаційної ради з питань сімейної політики, протидії домашньому насильству
Міжнародний день прав людини – можливість в черговий раз згадати про механізми досягнення безпеки в суспільстві та поєднати зусилля щодо виховання підростаючого покоління у дусі дотримання прав людини та нетерпимого ставлення до насильства.