На календарі знову бачимо 8 та 9 травня, що є приводом для згадок сумних подій 1939-1945 років.
Тож, у ці незабутні, пам’ятні дати український народ відзначає День пам’яті і примирення та 75-у річницю Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
9 травня – це день, що завжди викликає почуття світлої радості, безмежної гордості за наш народ та гіркий сум водночас.
Низький уклін, вічна пам’ять і слава визволителям, котрі зі зброєю в руках захистили свободу і незалежність нашої країни. Безмежна вдячність за подвиг усім захисникам та мирне небо над головою!
Дорогі ветерани, міцного Вам здоров’я, довгих років життя, родинного затишку і тепла!
На сьогодні у департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради обліковується близько 8 622 ветеранів війни, із яких:
941 – особи з інвалідністю внаслідок війни;
4 667 – учасники бойових дій;
1 470 – учасники війни;
1 544 – члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
У Сумській міській ОТГ проживає 62 ветерана війни, що приймали безпосередню участь у бойових діях під час Другої світової війни.
З метою соціального захисту ветеранів війни, забезпечення їх соціального супроводу Урядом країни щороку визначається порядок надання разової грошової допомоги до 5 травня – учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань. Так, за кошти державного бюджету в квітні 2020 року проведено виплату щорічної грошової допомоги до 5 Травня 8 795 особам на суму 12,2 млн. гривень.
Понад 6 тисяч ветеранів отримали пільги на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 23,2 млн. гривень, із яких близько 1 800 осіб отримують пільги готівкою на власні рахунки в банківських установах або через поштові відділення. 26 осіб забезпечено путівками на оздоровлення до санаторно-курортних закладів Міністерства соціальної політики України.
Система соціального захисту населення, що діє зараз у державі, дає змогу реалізувати головний принцип соціального захисту ветеранів війни, який полягає у тому, що пільга і турбота має йти до ветерана. А отже, міська влада виконує головне завдання – забезпечує належну увагу зверненням людей, виявленню осіб, які потребують соціальної підтримки та вживає заходи, якими здійснюється соціальна підтримка ветеранів війни та праці, людей похилого віку.
Відповідно до програми міської ОТГ «Милосердя» 62 учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Другої світової війни, отримали по 1000 гривень, а 70 учасникам війни, що отримують найменший розмір пенсії, виплачено по 250 гривень.
У цьому році п’яти ветеранам війни, які опинилися в складних життєвих обставинах, надано матеріальну допомогу (загальна сума виплачених коштів склала 11,6 тисяч гривень), трьом мешканця міста, яким цього річ виповнилося 100 і більше років, виплачена одноразова допомога по 5 тисяч гривень кожному.
Встановлені щомісячні виплати:
– п’яти ветеранам підпільно-партизанського руху та одному учаснику бойових дій, який захищав місто Суми від фашистських загарбників у період Другої світової війни, – у розмірі прожиткового мінімуму;
– 7 особам, яким виповнилося 100 і більше років, та 30 учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, яким виповнилося 95 і більше років, – 50% прожиткового мінімуму.
Не залишаються поза увагою влади міста громадські організації ветеранів. За підсумками проведеного конкурсу проектів, отримують фінансову підтримку для реалізації проекту «Жива пам’ять поколінь» Сумська міська організація ветеранів України та проекту «Народ осяяний пам’яттю – нездоланний» – Ковпаківська районна організація ветеранів. Всього на ці проекти передбачено 338,1 тисяч гривень. Також цим громадським організаціям за рахунок коштів Сумської міської ОТГ надаються пільги на оплату за користування комунальними послугами та послугами зв’язку. Для цього з бюджету виділено 45,4 тисяч гривень.
Пільгові категорії громадян, у тому числі і ветерани війни, користуються безоплатним правом проїзду міським електро- та автотранспортом, на що з бюджету спрямовано 14,5 млн. гривень.
Значна робота з ветеранами проводиться територіальним центром «Берегиня»: надано соціальних послуг 310 ветеранам війни, із яких 220 отримують послугу догляду вдома за місцем проживання (доставка продуктів, прибирання, оплата платежів, прання тощо) та 90 ветеранів отримують послуги соціальної адаптації та консультування у відділеннях денного перебування. В період карантину територіальний центр видав продуктові набори 165 ветеранам війни.
8 ветеранів є постійними слухачами Університету третього віку, основними цілями якого є профілактика самотності людей, сприяння подовженню активної участі старшого покоління в житті суспільства і встановленню діалогу між поколіннями. Всього Університет відвідують 476 осіб у віковій категорії 55 років і старші.
На жаль, цього року ми не можемо відвідати вдома ветеранів, щоб особисто їх привітати, не можемо вклонитися загиблим, але пам’ятаємо та низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, хто зупинив ворожу навалу ціною власного життя, складаємо глибоку шану всім, хто виборював і виборює перемогу в боях.