м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Як розрахувати розмір субсидії?

Щоб розрахувати розмір субсидії, потрібно знайти різницю між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

Знаючи дохід сім’ї, а також членів сім’ї та осіб зі складу домогосподарства, розмір обов’язкового платежу і орієнтовний розмір субсидії можна розрахувати самостійно.

Розмір обов’язкової частини платежу за послуги для кожної сім’ї визначається індивідуально за єдиною формулою та залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Такий підхід забезпечує принцип соціальної справедливості – чим менші доходи домогосподарства, тим меншим є відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Для розрахунку обов’язкового платежу необхідно:

1-й крок: визначити середньомісячний сукупний дохід сім’ї за період, із урахуванням якого призначається житлова субсидія;

2-й крок: визначити дохід на одну особу шляхом поділу середньомісячного сукупного доходу на кількість членів домогосподарства;

3-й крок: отриманий результат поділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (з 01.01.2021 – 2 189,00 грн.), тобто визначити співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;

4-й крок: отриманий результат поділити на 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії), а потім помножити на 15% (базова норма плати за житлово-комунальні послуги – 15% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства), і таким чином визначити відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Щоб перевести цей відсоток у гривні, його потрібно помножити на сукупний сімейний дохід за місяць. У результаті вийде сума обов’язкового платежу.

Для того щоб дізнатися розмір субсидії, потрібно від загальної вартості за житлово-комунальні послуги в межах соціальних нормативів відняти суму обов’язкового платежу.

Розрахунок субсидії на прикладі

Візьмемо сім’ю, в якій є працюючий чоловік, дружина в декреті, трирічна дитина і бабуся-пенсіонерка. Вони живуть у двокімнатній квартирі і згідно з квітанціями повинні платити за комунальні послуги 2 800 грн. (у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг).

Зарплата чоловіка становить на місяць 7 000 грн., щомісячна допомога дружині на дитину – 860 грн., пенсія бабусі в місяць – 2 000 грн.

1-й крок: визначаємо сукупний дохід сім’ї: 7 000 грн. + 860 грн. + 2 000 грн. = 9 860 грн.

2-й крок: розраховуємо дохід на одну особу: 9860 грн. /4 (в родині чотири особи) = 2 465 грн. (на одну особу).

3-й крок: 2 465 грн. / 2 189 грн. (прожитковий мінімум з 01.01.2021)

4-й крок: і ще раз ділимо на коефіцієнт 2 і множимо на 15. В результаті буде 8,5 % – обов’язковий відсоток платежу.

5-й крок: 9 860 грн. * 8,5 % = 838 грн. – сума, яку родина обов’язково повинна платити за житлово-комунальні послуги.

6-й крок: 2 800 грн. – 838 грн. = 1 962 грн. – розмір субсидії.