м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Як розраховується компенсація фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі

На сьогодні законодавством України передбачено виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Розмір компенсації обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року (на 01.01.2021 р. – 2189 грн.), в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні 6 місяців, що передують місяцю подання заяви.

Обчислення середньомісячного сукупного доходу особи, яка надає соціальні послуги, здійснюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім’ї на кількість членів сім’’ї, які включаються до її складу.

До складу сім’ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються:

  • чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей;
  • жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування.

Важливо! До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні, та непрацездатні особи.

Розглянемо приклади розрахунку розміру компенсації.

Приклад №1. Донька доглядає за батьком.

Незаміжня донька з 6-річним сином проживає разом із батьком-пенсіонером, який потребує надання соціальних послуг за висновком лікарської комісії медичного закладу. Розмір заробітної плати доньки – 6000 грн. щомісяця. Інших доходів сім’я не має.

Середньомісячний сукупний на одну особу:

6000 грн. : 2 = 3000 грн.

2189 грн. – 3000 грн. = – 811 грн. У даному випадку допомога не призначається.

Приклад №2. Син доглядає за матір’ю.

Одружений син з сім’єю (дружина та 2 дітей віком до 18 років) проживає разом із матір’ю, яка потребує надання соціальних послуг. Син працює та отримує зарплату 6000 грн. щомісяця, дружина перебуває на обліку в центрі зайнятості і отримує щомісячну виплату в розмірі 1000 грн.

Середньомісячний дохід на одну особу:

7000 грн. : 4 = 1750 грн.

2189 грн. – 1750 грн. = 439 грн.

Розмір компенсації – 439 грн.

За більш детальною інформацією щодо порядку оформлення допомоги звертатись за багатоканальним номером 788-888 та мобільним 050-407-81-99.