м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми

Щороку 30 липня відзначається Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. Цей день має на меті підвищити поінформованість громадськості про цю глобальну проблему і привернути увагу до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, в тому числі й України, які стали жертвами торгівлі людьми.

Незважаючи на здійснення певних зусиль з боку держави в напрямку протидії торгівлі людьми – ця проблема залишається досить актуальною і має стійкі тенденції до поширення. Крім того, торгівля людьми є одним із найсерйозніших злочинів проти людини, який має не тільки економічні, але й соціальні і психологічні причини.

Існує багато причин торгівлі людьми, які є комплексними та взаємопов’язаними, та поділяються на зовнішні та внутрішні.

Зовнішніми чинниками торгівлі людьми є:

  • спрощення можливостей для подорожування;
  • лояльність законодавства до заняття проституцією у багатьох країнах світу;
  • попит на працю в галузях, де основна частина населення не бажає працювати через низку причин, зокрема небезпечні умови праці;
  • попит на низькооплачувану працю та комерційну сексуальну експлуатацію.

До внутрішніх чинників відносяться:

  • соціальна нерівність та низький рівень життя населення;
  • насильство в сім’ї та інші прояви гендерної нерівності;
  • вживання алкоголю, наркотичних речовин членами сім’ї;
  • викривлення моральних цінностей та відсутність духовних принципів;
  • привабливість кращого життя за кордоном;
  • погана обізнаність громадян України щодо можливостей працевлаштування і перебування за кордоном та їх наслідки.

Торгівля людьми має різні види, серед яких:

– примусова праця;

– рабство та звичаї подібні до рабства;

– сексуальна експлуатація та використання у порнобізнесі;

– примусова вагітність;

– вилучення органів, проведення дослідів над людиною;

– використання у жебрацтві;

– втягнення в злочинну діяльність;

– використання у збройних конфліктах;

– усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини.

Найчастіше злочин починається з того, що торгівці людьми пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про «дійсні умови договору» лише після своєї появи в місці призначення, коли вдаються до фізичного та психічного насильства щодо неї, вимагають відробити гроші, витрачені на оформлення документів, віз та проїзних квитків.

Сучасне поняття «торгівля людьми» визначається і без ознаки перетинання державних кордонів, адже є велика кількість випадків «внутрішньої» торгівлі людьми, що відбувається під час переміщення людей з одного регіону в інший в межах однієї країни. Такі особи страждають від насильства не менше тих, кому доводиться перетинати кордон.

Згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особи, які вважають себе постраждалими від торгівлі людьми, мають право звернутися із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, до місцевої державної адміністрації та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Вищезазначений статус встановлюється на строк до двох років, який може бути продовжено не більш як на один рік, що є підставою для отримання одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років; діти віком від шести до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

В 2019 році статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми отримали 4 мешканців міста Суми, з початку 2020 року – 1 особа. Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради постраждалим особам було перераховано одноразову матеріальну допомогу  загальною сумою 28,3 тис. грн.

У разі виникнення ситуації торгівлі людьми можна  ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ:

  • 527, 0-800-505-501- безкоштовний телефон Нацiональної «гарячої лiнiї» з протидії торгівлі людьми та консультування мiгрантiв;
  • (099) 377-68-27 – громадська організація «Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини»;
  • (0542) 77-96-77 – Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.