м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за подання даних та інформації

Для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, внутрішньо переміщеним особам, надається допомога на проживання.

Хто є внутрішньо переміщеною особою (ВПО): це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Право на отримання допомоги на проживання мають особи, які після 24 лютого 2022 року перемістилися з тимчасово окупованої російською федерацією території України, а також з території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць (даний перелік постійно оновлюється).

Наприклад:

  • Людина була зареєстрована та проживала в м. Харків. Після 24 лютого через початок бойових дій вимушена була переміститись до міста Суми. Така людина має право на отримання допомоги як ВПО.
  • Людина була зареєстрована в місті Суми, а проживала в місті Лисичанськ, працювала там же в компанії «ДонбасГруп». Після 24 лютого, через початок бойових дій вимушена була переміститись до міста Суми. Така людина має право на отримання допомоги як ВПО за умови надання підтверджуючих документів про місце її проживання в м. Лисичанськ (надати довідку з місця роботи або договір оренди житла).
  • Людина була зареєстрована в місті Білопілля Сумської області, а останні 5 років фактично проживала та працювала в місті Суми. Така людина не має права на отримання допомоги як ВПО.

Внутрішньо переміщена особа зобов’язана:

– повідомити про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання;

– у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніш як за 3 дні до дня від’їзду;

– у разі виявлення подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених законодавством.

З урахуванням статті 1215 Цивільного кодексу України соціальні виплати отримані через недобросовісність з боку їх отримувача підлягають поверненню.

Наголошуємо, що внутрішньо переміщеним особам, які повертаються до свого основного місця проживання, такі виплати будуть припинені. Навіть, якщо особи залишаються в місцях вимушеного переселення, а їх майно за основним місцем проживання не пошкоджено і населений пункт знаходиться не в зоні бойових дій, виплати для ВПО теж не перераховуватимуться.