Щороку 30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми.
На сучасному етапі в зміст поняття «торгівля людьми» вкладають різні явища, що мають спільні ознаки, головна серед яких – продаж людини (інша платна передача з метою експлуатації).
За даними Міжнародної організації з міграції, легально щорічно за кордоном працевлаштовується 50-60 тисяч українців. Більшість громадян нашої країни виїжджають за туристичними чи приватними візами, працюють без необхідних документів, дозволів та контрактів, а це робить їх безправними і стає причиною потрапляння в тенета торгівців людьми.
Для тих, хто мріє отримати гарну роботу за кордоном, необхідно звернути увагу на наступну інформацію: торгівці людьми діють через агенції з працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств. Також вони розміщують оманливі оголошення в газетах та на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці, допомагають матеріально, щоб затягнути людину в боргову кабалу. Часто торгівцями живим товаром виявляються добрі знайомі чи друзі, причому значний відсоток серед них – жінки.
Найчастішими формами експлуатації є нелегальна секс-індустрія, примусова праця, сурогатне материнство, втягнення в злочинну діяльність та примусове донорство. Пам’ятайте, що жертвами стають як жінки, так і чоловіки, а також неповнолітні діти.
Саме тому проведення просвітницько-профілактичних заходів щодо проблематики торгівлі людьми має на меті привернення уваги до існування сучасного рабства.
Згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.
Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до 2 років, який може бути продовжено не більш як на один рік, що є підставою для отримання разової матеріальної допомоги в розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до 6 років; діти віком від 6 до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.
В 2020 році такий статус отримав 1 мешканець Сумської міської територіальної громади, з початку 2021 року – 2. Постраждалим особам департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було перераховано разову матеріальну допомогу в загальній сумі 19,9 тис. грн.
Якщо ви потрапили в ситуацію торгівлі людьми
ЗВЕРНІТЬСЯ ПО ДОПОМОГУ:
Довідково
Якщо ви або ваші знайомі вирішили поїхати за кордон, скористайтеся наступними рекомендаціями
– Ніколи нікому у жодному разі, окрім офіційних службовців, не віддавайте свої ідентифікаційні документи! Завжди отримуйте та сплачуйте за свій закордонний паспорт, візи та проїзні документи самі. Це врятує Вас від боргової кабали та стане на заваді торгівцям людьми використати Ваші документи для вчинення злочинів.
– Обов’язково візьміть із собою копію внутрішнього та закордонного паспортів. У разі необхідності ці копії можуть спростити процедуру отримання документів на повернення в Україну.
– Ви можете отримати додаткову інформацію, зателефонувавши до громадських організацій, що протидіють торгівлі людьми в Україні.
– Переговори про працевлаштування за кордоном, навчання, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть наодинці з агентом. Запросіть на переговори свою довірену особу, члена сім’ї чи близьку людину. Перевірте, чи має агент або фірма ліцензію на посередництво в працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можна перевірити на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України.
– З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір зрозумілою для вас мовою. Такий договір оформляють у двох примірниках, один із яких залишається у вас.
– Якщо ви їдете за кордон законно працювати, необхідно отримати робочу візу. Туристична або гостьова віза не дає права на роботу. Ви можете зіткнутися з нелегальним становищем, експлуатацією та принизливою депортацією з країни.
– Термін законного перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтесь послугами незнайомців, які пропонують послуги щодо подовження цього терміну.
– Залиште своїм родичам та друзям декілька копій наступних документів: внутрішнього паспорту України, закордонного паспорту, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних документів та фотографії. Повідомте їм телефонні номери свого роботодавця, своїх друзів за кордоном, консульства (посольства) України та місця потенційного проживання.
– Якщо за кордоном ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.