Робота у департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради із внутрішньо переміщеними особами розпочалася ще з 2014 року. Відтоді переселенці з тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей почали звертатися за оформленням довідок ВПО та державної допомоги. Але з початком повномасштабної війни росії з Україною тисячі громадян змушені були покинули свої домівки. І департамент почав оперативно організовувати їх соціальний захист.
Наразі оформлено довідки про взяття на облік більше 20 тисяч осіб, серед яких за час війни обліковано 15573 особи: протягом березня-квітня 2022 року звернулося для реєстрації 1856 ВПО, в травні – 647, у червні – 1652, у липні – 3413, у серпні – 1767, у вересні – 5247, у жовтні – 991. Найбільше звернень спостерігалося в липні та вересні через збільшення обстрілів прикордонних громад Сумської та Харківської областей. Протягом останніх тижнів збільшилась кількість звернень із Харківської та Запорізької областей.
На державному рівні переселенцям надається допомога на проживання, право на отримання якої мають особи, які після 24 лютого 2022 року перемістилися з тимчасово окупованих територій та територій бойових дій відповідно до визначеного Мінрегіоном переліку. Допомогу на проживання отримують 10174 громадянина, загальна сума нарахованих коштів склала 148,6 млн. гривень.
Також, допомогою від держави забезпечуються і власники житлових приміщень, які безкоштовно надали «прихисток» переселенцям. На місцевому рівні з 1 жовтня департамент визначено уповноваженим органом по оформленню компенсації за розміщення ВПО. 276 громадян повідомили департамент про можливість безкоштовного розміщення у власних житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, дані унесені до інформаційно-аналітичної системи.
Для оформлення відповідної компенсації за жовтень з 1 по 5 листопада прийнято документи від 513 власників житла.
Міська влада прикладає багато зусиль для того, щоб створити сприятливі умови для перебування ВПО у громаді. Як приклад тому, членами виконкому прийняте рішення про безоплатне тимчасове проживання ВПО у двох гуртожитках. Внутрішньо переміщена особа може безоплатно проживати у гуртожитку до моменту отримання державної допомоги на проживання. Облік бажаючих на поселення та оформлення направлення здійснюється департаментом соцзахисту.
Активно проводиться робота по забезпеченню гуманітарною допомогою. Міською владою укладена угода з міжнародною організацією AVSI: департаментом вже отримано 238,3 тони допомоги, видано 13950 продовольчих наборів переселенцям.
Щодня на порядку денному роботи департаменту питання соціального забезпечення ВПО та визначення механізмів урегулювання їх проблемних питань.