м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Соціальний захист мешканців громади, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – Чорнобильська катастрофа.

Чорнобиль… Слово це стало символом горя і страждання, покинутих домівок. Минуло 35 років від того страшного дня. Якби не подвиг простих людей, котрі, ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й для всього світу.

На сьогодні на обліку в департаменті соціального захисту населення перебуває 2537 громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Із них 644 особи (499 учасників ліквідації, 142 потерпілих, 3 учасники ліквідації ядерних аварій) 1-ї категорії; 1066 осіб (757 учасників ліквідації, 306 потерпілих, 3 учасники ліквідації ядерних аварій) 2-ї категорії; 338 осіб (189 учасників ліквідації, 149 потерпілих) 3-ї категорії, а також 217 вдів померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильської катастрофою, та 271 дитина (в тому числі дві дитини з інвалідністю), які мають статус потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено ряд соціальних пільг: часткова компенсація за продукти харчування, цільове медичне обслуговування, пільги на оздоровлення та інші.

На зазначені цілі департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради з державного бюджету на 2021 рік передбачено 9,1 млн. гривень, із яких вже профінансовано 3,9 млн. гривень.

1 707 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та 2, отримали компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування на суму 1,9 млн. гривень (розмір компенсації 397,80 грн. та 198,90 грн. відповідно).

352,9 тис. гривень виплачені за додаткові відпустки та 90,2 тис. гривень – компенсації за шкоду здоров’ю, сім’ям за втрату годувальника, а також щорічної допомоги на оздоровлення.

56 «чорнобильців» отримали безоплатні ліки на суму 98,3 тис. гривень та 16 «чорнобильців» – послуги з зубопротезування на суму 46 тис. гривень. Всього ж для придбання лікарських засобів із обласного бюджету передбачено 483,27 тис. гривень та 184,23 тис. гривень для проведення зубопротезування.

Одним із пріоритетних завдань департаменту є забезпечення санаторно-курортним лікуванням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1.

Для санаторно-курортного лікування «чорнобильців» на 2021 рік департаменту передбачено 1 198 106 гривень. Із розрахунку граничної вартості путівки на одну особу, що становить 8 262 гривні, в поточному році послуги з санаторно-курортного лікування отримають 145 громадян (категорії 1). Всього ж на обліку щодо санаторно-курортного лікування в департаменті перебуває 184 особи.

Наразі з «чорнобильцями», які перебувають на обліку, департаментом опрацьовується питання вибору ними санаторно-курортного закладу та терміну отримання послуг із лікування. 59 громадян уже визначились, і з травня вони будуть направлятися на оздоровлення до санаторно-курортних закладів України. Найбільшою популярністю серед «чорнобильців» користуються санаторії «Токарі» м. Лебедин, «Карпати» Закарпатської області, «Дніпро-Бескид» м. Трускавець, «Золота нива» Одеської області.

На підтримку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спрямовуються також кошти бюджету Сумської міської територіальної громади, при цьому визначається пріоритетність та адресність допомоги.

З 2018 року в рамках програми «Милосердя» надається матеріальна допомога «чорнобильцям» 1-ї категорії, які втратити своє здоров’я під час ліквідації аварії, та дітям, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Розмір такої допомоги становить 1 100 гривень (на рік передбачено 736,3 тис. грн.).

З 2020 року матеріальну допомогу в розмірі 500 гривень отримують і «чорнобильці» 2-ї категорії (на рік передбачено 542,7 тис. грн.).

З нагоди 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи до Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, додатково перераховано ще по 500 гривень, а громадянам 2-ї категорії  – по 300 гривень кожному.

До речі, до 2018 року постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, яким встановлено інвалідність 1-ї групи, не мали можливості отримати послуги з санаторно-курортного лікування, оскільки вони потребували постійної сторонньої допомоги, а особи, які їх супроводжували, не забезпечувались безоплатними путівками.

Починаючи з 2018 року передбачаються кошти для компенсації вартості путівок без лікування для супроводжуючих осіб. Розмір такої допомоги збільшився з 5 тис. гривень у 2018 році до 7 тис. гривень у 2021-му (на рік передбачено 21 тис. гривень).

Також кожного року передбачаються кошти й для відшкодування вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2 (на рік передбачено 133,5 тис. грн., розмір визначається згідно з наданими проїзними документами).

В поточному році вперше буде надана матеріальна допомога в розмірі 300 гривень усім ліквідаторам аварії в 1986 році до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Ми низько схиляємо голови та шануємо учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи, сердечно дякуємо за мужність і відвагу, за виконаний громадянський обов’язок, за порятоване їх зусиллями людство. Низький уклін за самовідданість та героїзм!