м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Психологічне насильство – які ознаки не варто ігнорувати

Домашнє насильство – досить поширене явище в сучасному суспільстві, що носить різний характер від фізичного до економічного.

Одним з його проявів є психологічне насильство. Не зважаючи на те, що у відносинах жінки і чоловіки шукають любові, турботи, розуміння, деяким людям це не потрібно. Вони хочуть лише одного: повного контролю над партнером і досягають цього усіма можливими способами – від тонких маніпуляцій до погроз, переслідувань і побоїв. Таких людей називають абьюзерами.

Наслідки відносин з таким партнером можуть бути катастрофічними. Це ментальні порушення (безсоння, депресія, тривожний і посттравматичний стресовий розлад), фізичні травми, якщо агресор перейшов до фізичного насильства.

Кращий спосіб уберегти себе від подібного – вчасно розпізнати таку людину і перервати будь-які відносини з ним.

Які сигнали не можна ігнорувати у відносинах?

Ознаки психологічного насильства Поведінка психологічного насильника
1. Приниження і критика

Обов’язкові спроби підірвати самооцінку партнера.

 

Спочатку відкрито жертву не ображає, адже вона обуриться і зірветься з гачка. Тому, подає образи як щось природне або навіть кумедне. Користується випадками, щоб обізвати партнера дурним, невдахою або ще чим гірше, висміює захоплення, зневажає будь-які досягнення, піддає публічному приниженню в присутності знайомих чи друзів.

Жорсткий сарказм, дурні жарти, які насправді є образами, використовуються, щоб дестабілізувати жертву.

Завдання – позбавити власного життя та інтересів, щоб партнер витрачав час і сили тільки на агресора.

2. Контроль

Використання будь-яких прийомів, щоб підкорити собі партнера, позбавити його волі і змусити відчувати сором за будь-яку провину чи то реальну чи то вигадану.

Токсичний партнер прагне відстежувати кожен крок своєї жертви. Він вимагає у неї звітувати про свої справи і переміщеннях, докучає дзвінками, читає повідомлення в соціальних мережах, може стежити особисто, втручається в приватне життя абсолютно відкрито.

Спочатку абьюзери здаються милими і безневинними, але в якийсь момент починають спілкуватися виключно в наказовому тоні і чекають беззаперечного підпорядкування, не враховують думку своєї жертви і приймають рішення в односторонньому порядку, поводяться так, ніби їх половина не має ніяких прав, проявляють непередбачувані спалахи гніву. Людина, яка довгий час контактує з таким партнером, починає боятися і буквально ходить по струнці, лише б не спровокувати черговий вибух.

Завдання – позбавити людину самостійності і змусити повірити, що сама вона ні на що не здатна.

3. Навіювання почуття провини

Вина – відмінний важіль, за допомогою якого людиною дуже просто маніпулювати.

Жертва в будь-який момент може виявитися «невірною», навіть якщо сама про це не здогадується. За нею можуть встановити стеження, і вона буде змушена виправдовуватися за все так, ніби й справді в чомусь винна. Якщо поведінка жертви не відповідає очікуванням її партнера, їй обов’язково розкажуть, яка вона непридатна і як у ній розчаровані. Не виключенням стають крики, скандали і потворні сцени, в тому числі і публічні.

Неважливо, що саме негаразд в житті агресора, йому потрібно знайти винуватого. І на цю роль зазвичай вибирають беззахисного і залежного, того, хто не може дати належну відповідь.

4. Ізоляція та відкидання

Спроби посварити партнера з друзями і родичами, змусити залишити роботу, зробити так, щоб жертва залишилася одна, без чиєїсь підтримки.

Агресору невигідно, щоб у його «власності» був тил у вигляді близьких. Адже вони можуть помітити його неадекватну поведінку раніше, ніж осліплена почуттями жертва, і підказати її піти. Тому емоційному насильникові дуже важливо встати між своєю половиною і її колом спілкування. Він буде налаштувати її проти друзів, сварити з родичами, прямо або побічно перешкоджати спілкуванню.

Крім того, за яку-небудь «провину» жертву карають холодністю і відстороненістю, з нею перестають розмовляти, її буквально перестають помічати, немов вона порожнє місце.

5. Знецінення

Спрямування зусиль на те, щоб жертва відчувала себе незначною і нікчемною.

Жертва розповідає своєму партнеру про щось важливе для неї, ділиться переживаннями, але їй демонструють, що це дурниці. Така поведінка називається знеціненням, яке може підірвати відчуття власної значущості.

Людину можуть переконувати в її неадекватності, що вона занадто чутлива і вразлива або взагалі придумує те, чого немає. Якщо абьюзеру надати неспростовні факти, він все одно до останнього буде заперечувати, що ображав, піднімав руку, стежив або ховав гроші. Або впаде в лють і заявить, що це жертва довела його до такого стану, а значить – сама у всьому винна. Все це потрібно, щоб дестабілізувати партнера і домогтися його покірності.

 

Чому складно розірвати відносини при абьюзі?

 • Людина відчуває сильну прив’язаність до свого партнера абьюзера.
 • Абьюз сприймається як турбота.
 • Людина не помічає ніякого насильства, тому що вона виявилася в звичному з дитинства сценарії. Партнер нагадує батьків, тому піти від абьюзера – все одно, що їх кинути.

Що потрібно робити?

 • Звернутися до психолога – це самий ефективний, але не завжди доступний спосіб.
 • Виявити у своїй історії того, хто став джерелом переконання «любов – насильство».
 • Зрозуміти, що партнер – це не заміна батьків, тепер ви дорослий і маєте право вибирати: терпіти або не терпіти нездорові відносини.
 • Позбавитись від почуття провини. Вина виникає за вашого переконання, що раз з вами так поводяться, значить ви цього варті, з вами щось не так і ви нікому більше не потрібні.
 • Розширити коло спілкування, яке у відносинах з абьюзером часто обмежується. Нові друзі та враження допоможуть усвідомити свою самоцінність, зміцнити самоповагу і впоратися зі страхом самотності.

Де і як отримати допомогу?

 • викликати поліцію за номером 102;
 • звернутися на Національну «гарячу» лінію із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми, гендерної дискримінації – 116-123;
 • зателефонувати на Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800- 213-103.

Нижче долучаємо інформаційні матеріали, які допоможуть впоратися із ситуацією насильства: