Повномасштабне вторгнення росії змусило громадян країни покидати свої місця проживання через ведення бойових дій та тимчасову окупацію територій, тому на сьогодні важливим є дотримання гарантій прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Керівники департаменту вживають всіх заходів із забезпечення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб.
Директор департаменту Тетяна Масік прийняла участь у круглому столі, що проходив У Регіональному центрі з надання БВПД у Сумській області, де учасники заходу обговорювали питання дотримання прав внутрішньо переміщених осіб.
Предметом обговорення учасників стали підстави для відмови у видачі довідки про взяття на облік ВПО, перелік яких визначений законодавством, порядок оформлення, обов’язкові реквізити рішення про відмову у статусі. «Тільки на території Сумської громади таких осіб, яким встановлено статус ВПО, налічується 14091 особа, у тому числі 2548 встановлено статус через електронну платформу Дія», – повідомила Тетяна Масік.
Учасників заходу поінформовано про види допомоги, які можуть отримати ВПО. Така допомога надається щомісяця з місяця звернення на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних для ВПО.
Обговорили також питання обов’язкового повідомлення ВПО про зміну місця проживання: протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання необхідно повідомити структурний підрозділ з питань соцзахисту населення за новим місцем проживання.
Світлана Маринченко, перший заступник директора департаменту, під час робочої зустрічі із представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області Дмитром Бойченком обговорили стан додержання конституційних прав і свобод громадян під час дії воєнного стану, взаємодію та співпрацю у розв’язанні проблемних питань громадян, зокрема ВПО.
Департамент здійснює оформлення документів для виплати компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб власникам житла, які безкоштовно прихистили у себе таких громадян.
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (людино-день), з дня їхнього розміщення: за кожен людино-день – 14,77 гривень: за червень компенсацію призначено 122 власникам житла за розміщення 291 переселенця на 95,8 тис. гривень.
Ведеться облік внутрішньо переміщених осіб, організовано збір і подання документів для виплати одноразової грошової допомоги постраждалим та внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, забезпечує надання комплексної послуги «е-малятко», облік осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю на безоплатне забезпечення засобами реабілітації тощо.
Дмитро Бойченко зі своєї сторони поінформував про напрями діяльності Уповноваженого ВРУ з прав людини, надав правопросвітницькі матеріали щодо діяльності Уповноваженого та ознайомив з порядком звернення у разі порушення конституційних прав та свобод.
ФОТО з офіційної сторінки Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області (https://www.facebook.com/sumy.legalaid.gov.ua) та сайту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (www.ombudsman.gov.ua)