м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Іде назустріч юним мудрість сивочола

Життя  людей старшого віку захоплює і викликає повагу. Бойові звершення  та трудові досягнення багатьох з них вже стали легендою та взірцем для наслідування для майбутніх поколінь українців.

Об’єднання в своїх рядах покоління, які захищали нашу землю під час Другої Світової війни, відбудували могутню країну, самовіддано працювали задля зміцнення її економіки та добробуту, брали участь в громадсько-політичному житті, – здійснює Сумська міська організація ветеранів України.

2022 рік для організації ювілейний. 35 років тому, 13 лютого 1987 року, на першій Установчій конференції ветеранів міста, було прийнято рішення та створення Сумської міської організації ветеранів України, обрано керівні органи організації – Раду та Президію, до складу яких увійшла 41 особа. Головою ради став ветеран Другої світової війни, полковник у відставці, Микола Михайлович Головін.

Головні зусилля діяльності членів організації спрямовувалися на  питання, що стосувалися соціального захисту ветеранів війни та праці, військово-патріотичного виховання підростаючого покоління, згуртування ветеранів війни і залучення їх до активної громадської діяльності, упорядкування  пам’ятників, обелісків, пам’ятних місць і братських могил полеглих воїнів у роки Другої світової війни. Велика робота проводилась членами організації стосовно розшуку сумчан, які, на жаль, не повернулися з бойових доріг.

У період діяльності організацію ветеранів очолювали: Головін М.М. (1987 – 1991 рр.), Терехова М.Т. (1991 – 1997 рр.), Марченко В.В. (1997 – 1999 рр.), Медведєв О.І. (1999 – 2006 рр.), Васильковський О.І. (2006 – 2011 рр.), Бондарєв В.М. (2011 – 2020 рр.), Ничипоренко В.І. (2020 – по теперішній час). Всі вони були віддані головній меті організації, направленій на захист прав ветеранів та військово-патріотичне виховання молодого покоління.

Меморіали та пам’ятники бойової слави – це священне місце для людей, символи гордості й шани. Саме за ініціативи ветеранів організації  створено монумент легендарному льотчику, тричі Герою Радянського Союзу, маршалові авіації Кожедубу І.М., встановленого біля входу до центрального міського парку, відкриті меморіальні дошки Героям Радянського Союзу сумчанам Берестовському Б.І., Бутку О.А., Мачуленку А.С., Нестеровському М.С., Терезову Є.М., Турбіну Д.І.

Одним із пріоритетних завдань організації є збереження історичної спадщини Сумщини: створюються нові та підтримуються раніше створені  музеї, кімнати бойової слави в освітніх закладах міста.

У 2015 році, до 70-річчя визволення м. Суми від нацистських загарбників, організація урочисто відкрила власний музей «Дзвони пам’яті», який містить 70 стендів, 30 вітрин, більше ніж 320 речових експонатів, що є свідченням історичних подій становлення нашої держави. Молодь із задоволенням відвідує музей, збагачуючи свій внутрішній світ та підвищуючи патріотизм.

При організації створено міський хор ветеранів війни і праці, клуби «Бойові подруги» та «Вчитель-ветеран», народну хорову капелу «Гармонія», які насичують заходи з нагоди тематичних свят невичерпною енергією української пісні.

Вирішуючи проблеми ветеранів міста, організація виявляє ініціативу щодо розробки та прийняття нормативних актів, які захищають права ветеранів та літніх мешканців громади. 

Свою активну життєву позицію, невичерпну енергію ветерани втілили у соціальний проект «Жива пам’ять поколінь», який організація реалізує третій рік поспіль, отримуючи фінансову підтримку з бюджету Сумської міської територіальної громади.

За підтримки Сумської міської ради та меценатів члени організації написали чимало цікавих книжок та монографій: «Музей «Дзвони пам’яті» (А. Близнюк), «Мов спалах блискавиці» (П. Нестеренко), «Ми цій пам’яті вірні…» (О. Гончаров),  «Життя як подвиг» (О.Рубанов), «Чи було «Воссоединение Украины с Россией» у 1654 році» (Г. Завгородній), «Бойовими шляхами партизанів-ковпаківців» (О.Рубанов),  «Почесні громадяни міста Суми» (А. Близнюк, Н. Подоляка), «Герої трудової слави» (О. Васильковський), «Партизани – наша слава, наша гордість…» (О. Гончаров), «Авторгаф» (А. Близнюк), «Одна звезда нас породила» (Г.Іваненко), «Пам’ять, що пронизує серця» (О. Васильковський) та інші.

Турбота про ветеранів – справа всього суспільства, адже їхній досвід, самовідданість, мужність і героїзм сьогодні, як ніколи, необхідні нашому народу!

Щиро вітаємо Сумську міську організацію ветеранів України з 35-річним ювілеєм!

Дякуємо вам, шановні ветерани, за відповідальне ставлення до своєї справи, життєву мудрість, яку ви передаєте молоді, за енергію та наполегливість, за сприяння у вирішенні важливих соціально-економічних завдань!

Зичимо вам міцного здоров’я, сімейного добробуту, злагоди, миру, довгих років життя та підтримки нащадків!

Низький уклін вам до землі та нескінченна наша шана!