м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

Відбулося засідання координаційної ради з питань сімейної та гендерної політики, протидії домашньому насильству

Минулого тижня відбулося засідання координаційної ради з питань сімейної та гендерної політики, протидії домашньому насильству.

Проблема подолання насильства у сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок на сьогоднішній день є дуже актуальною темою як взагалі в державі, так і для Сумської міської територіальної громади.

Державна політика у сфері запобігання та протидії домашньому насильству спрямована на забезпечення комплексного інтегрованого підходу до подолання домашнього насильства, надання всебічної допомоги постраждалим особам та утвердження ненасильницького характеру приватних стосунків.

Створення місцевої системи запобігання та протидії домашньому насильству, в свою чергу, посилює спроможність та роль територіальних громад у розбудові механізмів надання допомоги постраждалим, передбачає розвиток мережі соціальних служб, а також покращення взаємодії зацікавлених установ.

У 2023 році від Сумського районного управління поліції та управління патрульної поліції в Сумській області департаментом отримано інформацію про 926 випадків вчинення домашнього насильства по відношенню до 733 осіб. Серед постраждалих 83 відсотки – це жінки.

Із загальної кількості випадків 931 (98%) було скоєно на території міста Суми, решта в селах які входять до складу громади. При цьому 95% правопорушень вчинено особами, які перебували в стані алкогольного сп’яніння.

Відомості про постраждалих осіб направлені до Сумського міського центру соціальних служб Сумської міської ради для надання психологічної допомоги та консультації із соціальних послуг. Потребуючих юридичної допомоги скоординовано до Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 26 особам, які належать до категорій, що потребують додаткової уваги та підтримки, призначено соціальні виплати (державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, допомогу при народженні дитини, допомогу по догляду за особою з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям).

Із червня 2023 року Сумська міська тергромада долучилася до Проєкту UNFPA Фонду ООН у галузі народонаселення «Міста та громади вільні від домашнього насильства».

Це Проєкт з розбудови муніципальних систем запобігання та протидії домашньому та ґендерно зумовленому насильству, який спрямований на посилення спроможності та ролі муніципалітетів у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Він передбачає розвиток мережі якісних спеціалізованих послуг і покращення координації та міжвідомчої взаємодії органів і служб, а також активізацію та залучення мешканців громади до запобігання та раннього виявлення випадків домашнього насильства.

Участь громади у проєкті розрахована на три роки. У перший рік партнерства UNFPA спільно з громадою працює над тим, щоб закласти базу для побудови системи: налагоджує координацію із місцевою владою, оцінює, як раніше працювала система запобігання і протидії ґендерно зумовленому насильству і які є потреби, навчає місцевих експертів, соціальних фахівців, психологів, допомагає розробити план дій й налагодити співпрацю з іншими структурами.

У другий рік партнерства UNFPA спільно із громадами поглиблює роботу із протидії та запобігання ґендерно зумовленому насильству: навчаються поліцейські, спеціалісти Центрів безоплатної правової допомоги (БВПД), медики, створюються інформаційні кампанії.

У третій рік UNFPA спільно з громадами розбудовує систему превенції: допомагає впровадити аналітичні системи, налагодити глибшу співпрацю з іншими сервісами у містах і громадах, допомагає налагодити співпрацю з громадським сектором і лідерами думок.

Ключовими результатами реалізації Проєкту є надання допомоги у створенні або функціонуванні спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.

Для створення системи запобігання та протидії домашньому та ґендерно зумовленому насильству в межах Проєкту рекомендується здійснити 22 кроки, що представлені в дорожній карті, з яких громадою вже пройдено 9:

1) призначено координатора з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству – це заступник міського голови Віра Мотречко;

2) визначено структурні підрозділи органів влади територіальної громади;

3) створено дорадчий орган з питань запобіганню та протидії домашньому насильству;

4) створено міжвідомчу робочу групу при дорадчому органі;

5) проаналізовано стан домашнього насильства у громаді;

6) створено, затверджено та розповсюджено картки перенаправлення для постраждалих осіб;

7) організовано комплексне управління випадками домашнього насильства;

8) забезпечено своєчасне ефективне реагування на випадки домашнього насильства підрозділами Національної поліції;

9) проводиться моніторинг розбудови місцевої системи запобігання та протидії домашньому насильству.

Розпочато роботу по розробці і затвердженню Плану спільних дій з розбудови місцевої системи запобігання та протидії домашньому насильству, забезпеченню роботи загальних служб підтримки постраждалих осіб, підготовки та перепідготовки, підвищення кваліфікації фахівців, організації інформаційно-просвітницької кампанії з формування нульової толерантності до насильства у громаді.

Члени координаційної ради погодились з тим, що забезпечення міжвідомчої співпраці із реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на місцевому рівні, зокрема, забезпечення узгодженості, підвищення ефективності, координація проведення заходів, грають ключову роль у питаннях зменшення кількості випадків домашнього насильства та зменшення кількості осіб, котрі постраждали від домашнього насильства.

Якщо особа зіштовхнулася з насильством (фізичним, сексуальним, психологічним чи економічним), вона має право звернутися до уповноважених організацій, які надають допомогу, а саме:

  • національна поліція України, в тому числі Сумське районне управління поліції, патрульні, слідчі, дільничні та інші поліцейські;
  • заклади охорони здоров’я Сумської міської ради;
  • Сумський міський центр соціальних служб Сумської міської ради;
  • Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради (якщо постраждали діти);
  • Сумський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
  • комунальна установа «Центр матері та дитини»;
  • Сумський обласний центр соціально-психологічної допомоги;
  • громадські організації.