м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня в Україні вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це день мужніх та самовідданих людей, подвиг яких не можливо переоцінити. Героїзм, патріотизм і професійна майстерність учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС перевірені часом. Ми не маємо права забувати про їх самопожертву. Багато з них не дожили до теперішніх днів, віддавши своє життя задля збереження життя і здоров’я майбутніх поколінь.

Сьогодні ми виражаємо щирі слова подяки та шануємо всіх ліквідаторів за їх мужність, а також схиляємо голови, пам’ятаючи про померлих.  

Зараз у Сумській міській територіальній громаді проживає 2341 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Серед них 598 осіб з інвалідністю, 1307 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 572 потерпілих від Чорнобильської катастрофи, 216 потерпілих дітей та 246 дружин померлих громадян.

Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено ряд соціальних пільг: компенсація за продукти харчування, додаткові відпустки, пільгове медичне обслуговування, допомога на оздоровлення та інші. На зазначені цілі з державного бюджету впродовж 2023 року департаментом соціального захисту населення отримано фінансування на понад 7 млн. гривень. Проведені виплати:

– компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування 1551 громадянину категорії 1 та 2 (розмір компенсації становить 397,80 гривень та 198,90 гривень відповідно) на загальну суму 5,34 млн. гривень;

– компенсації за додаткові відпустки на 2,04 млн. гривень;

– компенсації за шкоду здоров’ю, сім’ям за втрату годувальника, а також щорічної допомоги на оздоровлення на 0,3 млн. гривень.

У обласному бюджеті для пільгового медичного обслуговування постраждалих громадян передбачено 745,1 тис. гривень (539,45 тис. гривень для придбання лікарських засобів та 205,65 тис. гривень для проведення зубопротезування). З початку року 138 осіб отримали послуги пільгового медичного обслуговування на суму 647,7 тис. гривень. Із них, 102 особи забезпечені безоплатними ліками на 459,2 тис. гривень, 36 скористалися послугами із зубопротезування на 188,5 тис. гривень.

На підтримку «чорнобильців» спрямовуються і кошти бюджету Сумської міської територіальної громади через програму «Милосердя», цього річ – це понад 2 млн. гривень.

Надається одноразова матеріальна допомога постраждалим громадянам категорії 1 та дітям, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Отримали таку допомогу 599 громадян категорії 1 та дитина з інвалідністю на загальну суму понад 1 млн. гривень, розмір допомоги у 2023 році становить 1674,40 гривень.

Також виплачується одноразова матеріальна допомога постраждалим громадянам категорії 2. Отримали допомогу 961 громадянин на загальну суму 804,6 тис. гривень (розмір допомоги становить 837,20 гривень).

До Міжнародного для пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф 34 особам з інвалідністю І групи категорії 1 надана матеріальна допомога по 500 гривень кожному на загальну суму 17 тис. гривень.

Відшкодування вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад отримали 53 громадянина, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2, на 71,8 тис. гривень.

Наш обов‘язок сьогодні – не забувати подвиг, який здійснили ліквідатори ціною власного життя. Хай залишиться в минулому й ніколи не повториться жах Чорнобильської катастрофи.

Дякуємо нашим воїнам за те, що ціною свого здоров’я та життя боронять кордони України та захищають її інтереси, твердо тримають позиції і відбивають напади ворогів, щоб ми могли жити у власних домівках та працювати.