5 листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято фахівців, які своєю щоденною працею забезпечують соціальну підтримку вразливих категорій населення та надають соціальні послуги мешканцям Сумської міської територіальної громади.
Команда департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, що включає як фахівців департаменту, так і підпорядкованих комунальних установ – територіального центру «Берегиня» та Центру учасників бойових дій, налічує 326 співробітників.
Соціальний захист, як пріоритетний напрям державної політики є тим невидимим фронтом, що один із перших прийняв на себе хвилю кризових подій, які принесла війна.
Завдяки системній роботі сфери соціального захисту, громада змогла адаптуватись до викликів сьогодення та забезпечити надання соціальних гарантій для понад 27 тисяч переселенців, з яких 6 тисяч – діти, п’ять тисяч пенсіонерів та одна тисяча двісті осіб з інвалідністю. Для 15,5 тисяч сімей внутрішньо переміщених осіб забезпечено призначення допомоги на проживання на 444,4 млн. гривень.
Забезпечується реалізація державних соціальних програм, спрямованих на підтримку 38 тисяч осіб (35% жителів громади).
Проводиться своєчасне нарахування та виплата щомісячних державних соціальних допомог для 15 тисяч сімей (у тому числі 5 тис. сімей з дітьми, 1,5 тис. малозабезпечених сімей), які профінансовано на 262 млн. гривень.
Безумовно, характерною рисою для сфери соціального захисту громади є системний підхід. Із цією метою успішно реалізуються місцеві програми соціального спрямування «Милосердя» та «Соціальна підтримка Захисників і Захисниць України та членів їх сімей», що охоплюють більше 64 тис. мешканців у рамках надання додаткових соціальних допомог та пільг. Забезпечено виплату додаткових соціальних гарантій за рахунок коштів бюджету громади на 275 млн. гривень.
Працівниками департаменту проводилась робота з комплексного визначення ступеня потреб на отримання соціальних послуг. У поточному році оцінені потреби більше 700 осіб, що опинилися в складних життєвих обставинах.
Великого значення набуває й розбудова системи соціальних послуг, які мають бути якісними, вчасними та максимально наближеними до людей навіть у найвіддаленіших населених пунктах тергромади.
На сьогодні 74 соціальних працівників територіального центру «Берегиня» надають соціальні послуги близько 3,5 тисячам одиноких, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Лише за період воєнного стану додатково взято на обслуговування 2481 особу, у тому числі 68 – із числа ВПО.
Від початку 2023 року Центром учасників бойових дій надано 19356 послуг соціальної адаптації учасникам бойових дій і членам їхніх сімей. Також надаються медичні та реабілітаційні послуги (8366 послуг).
Але все це – не просто цифри та статистичні показники, це щоденна кропітка робота, яка має свої складності та труднощі, що в черговий раз підтверджує важливість підтримки та розвитку сфери соціального захисту, яка є життєво важливою для вразливих категорій населення.