м. Суми, вул. Харкiвська, 35

788-888 (багатоканальний)

dszn@smr.gov.ua

4 січня – Всесвітній день азбуки Брайля

У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля – з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав людини сліпих і слабозорих людей. Відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю унікальна азбука Брайля, яку назвали на честь її винахідника – Луї Брайля, – для мільйонів незрячих людей є засобом спілкування, вона відіграє визначальну роль у їхній освіті, доступі до інформації, реалізації права на свободу висловлювання поглядів і переконань.

Шрифт Брайля – це тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 точок, що дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Вона використовується сліпими і слабозорими людьми для читання тих же книг і періодичних видань, які друкуються візуальними шрифтами.

На сьогодні в світі налічується близько 300 мільйонів людей, які мають проблеми із зором, а майже 10 мільйонів із них зовсім не бачать, ще приблизно 130 мільйонів чоловік мають дуже слабкий зір.

У грудні минулого року в Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановили єдину в Україні Статую незрячій людині. Виконаний з металу атр-об’єкт представляє собою людину з заплющеними очима та палицею в руці, яка ніби йде тактильною доріжкою. Це – узагальнений образ незрячої людини без статі, віку, яка дивиться на цей світ серцем. Шрифтом Брайля на грудях статуї саме так і написано: «Дивлюся серцем».

Всесвітній день азбуки Брайля є нагадуванням, що серед нас живуть люди, які потребують особливої турботи, уваги та підтримки.