29 серпня відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.
Саме на ці серпневі дні 2014 року припав пік Іловайської трагедії, коли в результаті протистояння російським військам українські збройні підрозділи потрапили у вороже оточення.
Символікою цього дня є квітка соняшника, адже в серпні 2014 року на полях саме із цією рослиною полягло багато українських воїнів. Серед них і наші земляки, сумчани Олександр Глуходід і Олександр Самосадов.
Тож у цей день висловлюємо щирі співчуття родинам загиблих захисників, які втратили у війні з російським окупантом своїх синів, дочок, чоловіків, братів, сестер.
Вічна пам’ять загиблим, слава і честь живим захисникам!
Вічна пам’ять загиблим Героям: Олександр Глуходід та Олександр Самосадов
Олександр Вікторович Глуходід
10.01.1986-29.08.2014
Олександр Глуходід народився 10 січня 1986 року в Сумах.
Закінчив 9 класів Сумської школи №13. У 2005 році – коледж Національного університету харчових технологій за спеціальністю «Обслуговування комп’ютерних систем і мереж».
У червні 2014 року добровольцем вступив до лав батальйону спеціального призначення (резервного батальйону) «Донбас» Північного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України. Стрілець 2-го відділення 1-го взводу 2-ї роти спеціального призначення 2-го батальйону спеціального призначення (резервного батальйону) «Донбас» Північного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України, солдат резерву, позивний «Гор».
29 серпня 2014 року під час виходу з «Іловайського котла» так званим «Зеленим коридором» автомобіль «ГАЗель» був обстріляний із кулеметів, у результаті чого Олександр Глуходід отримав важке поранення та випав із машини. Через деякий час його підібрали побратими та перенесли до села Червоносільське. 29 серпня 2014 року він помер від отриманого поранення. З того часу вважався зниклим безвісти.
2 вересня 2014 року тіло Олександра Глуходіда, разом із тілами 87 інших загиблих у «Іловайському котлі», було доставлено до моргу міста Запоріжжя. Був тимчасово похований як невідомий солдат на Кушугумському кладовищі Запоріжжя. Ідентифікований за результатами експертизи ДНК.
19 березня 2015 року перепохований на Алеї Почесних громадян Центрального кладовища міста Суми.
Нагороди та вшанування
Указом Президента України від 28 червня 2015 року за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).
Олександр Сергійович Самосадов
05.04.1989-29.08.2014
Олександр Самосадов народився 5 квітня 1989 року в місті Сомбатхей (Угорщина) в сім’ї військовослужбовця.
Протягом багатьох років жив у Криму, куди свого часу переїхали його батьки. З 1996 по 2001 роки навчався в кримській школі. В 2001 році сім’я переїхала до Сум, Олександр пішов до 7-го класу Сумської школи №8. У 2005 році вступив до коледжу Сумського національного аграрного університету.
Олександр – патріот із великої літери, мав активну життєву позицію, прагнув змінити життя в країні, місті та мріяв про нову європейську Україну.
Після оголошення першої хвилі часткової мобілізації в 2014 році добровольцем (без проходження військової служби за станом здоров’я) вступив до лав Збройних сил України в складі 39-го окремого мотопіхотного батальйону «Дніпро-2», який брав активну участь у зоні проведення антитерористичної операції на Сході України. Олександр обіймав посаду старшого стрільця. Однополчани спочатку називали його «Саша Крим», але після того як батальйон отримав на озброєння протитанкові гармати МТ-12 «Рапіра», Олександр отримав інший позивний – «Пушкарь», бо став позаштатним навідником однієї з «Рапір». 25-річний доброволець, який не мав жодного військового досвіду, виявився талановитим артилеристом – під час боїв за Іловайськ, обороняючи 6-й блокпост, він знищив декілька ворожих вогневих точок та позицій.
Загинув від руки снайпера 29 серпня 2014 року під час виходу з Іловайського котла так званим «Зеленим коридором», на дорозі між селами Многопілля – Червоносільське – Перемога Амвросіївського району Донецької області. Похований на Алеї Почесних громадян Центрального кладовища Сум.
Нагороди та вшанування
Указом Президента України від 4 червня 2015 року за особисту мужність і героїзм, виявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
Рішенням Сумської міської ради від 26 жовтня 2016 року Олександру Сергійовичу Самосадову присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми» (посмертно).
Вшанування пам’яті захисників України Олександра Глуходіда та Олександра Самосадова та покладання квітів відбудеться о 10.00 29 серпня на Алеї Слави Центрального кладовища Сум.
Однією із традиційних та водночас емоційних форм вшанування пам’яті є хвилина мовчання. Так, загальнонаціональна хвилина мовчання, оголошена 29 серпня о 10.00, – є об’єднуючим чинником всього українського народу у скорботі та глибокій повазі до загиблих.
З нагоди відзначення Дня пам’яті захисників України о 10.00 на Алеї Почесних громадян Центрального кладовища відбудеться поминальна молитва та покладання квітів до пам’ятного знаку та могил загиблих у зоні АТО/ООС.
Тож, вшануємо разом пам’ять полеглих захисників України!