Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Метою цього дня є скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості. Сучасні українці стали дуже збудливими та депресивними – за останні 10 років кількість самогубств у країні збільшилась вдвічі. За прогнозами фахівців психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які переважатимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних із цими захворюваннями, випереджатимуть за поширеністю серцево-судинні захворювання, які нині традиційно тримають першість у структурі захворювання населення земної кулі.
На психічне здоров’я впливають різноманітні фактори. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні та економічні катаклізми в країні; складнощі в особистому житті, конфліктні ситуації на роботі, побутові проблеми, нездоровий спосіб життя.
Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди боряться з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх. Стреси дуже часто призводять до неврозів, які в подальшому можуть ускладнитись серйозними психічними хворобами.
Внаслідок стійких психічних розладів стан здоров’я людини може погіршуватись до нездатності самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.
Над такими особами встановлюється опіка – як особлива форма державної турботи, спрямована на захист їх прав та інтересів.
Для своєчасного вирішення питань опіки в Сумській міській територіальній громаді діє дорадчий орган – опікунська рада, організаційне забезпечення діяльності якої покладено на департамент соціального захисту населення Сумської міської ради.
Спеціалісти департаменту відповідно до законодавства здійснюють контроль за виконанням опікунами обов’язків по забезпеченню належного утримання своїх підопічних. На території Сумської міської територіальної громади проживає 436 недієздатних повнолітніх осіб, які перебувають на обліку в відповідному реєстрі.
Департамент забезпечує своєчасне та в повному обсязі надання соціальних допомог та пільг, гарантованих державою для такої вразливої категорії населення. Міська влада також вживає заходи, спрямовані на матеріальну підтримку таких сімей. Відповідно до програми Сумської міської ОТГ «Милосердя» 4 опікуни на 8 недієздатних осіб у серпні 2020 року за рахунок коштів міського бюджету отримали разову матеріальну допомогу. Крім того, надаються пільги на оплату за житлово-комунальні послуги 47 недієздатним особам із інвалідністю з дитинства І та ІІ групи з діагнозом ДЦП в розмірі 100% та 50% відповідно.
Незважаючи на соціальну підтримку з боку держави та місцевого самоврядування осіб із психічними розладами, пам’ятайте, що стежити за станом психічного здоров’я – важливо. Заряджайтеся позитивними емоціями, намагайтеся ставитися відсторонено до негативу, виділяйте час на відпочинок, а в разі будь-яких питань звертайтеся до фахівця.
Будьмо уважними один до одного та оберігаймо власне психічне здоров’я!